Erdoğan "Türkiye üzerine düşeni yapmaya hazırdır"

BM Genel Sekreteri Ban Ki- Moon'un özel davetlisi olarak BM İklim Zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İklim Değişikliği Zirvesi'nde konuşma yaptı. Erdoğan, "Türkiye kritik kümelenme oluştuğu taktirde iklim değişikliğiyle ilgili üzerine düşeni yapmaya hazırdır" dedi.

Erdoğan

BM iklim zirvesinde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye kritik kümelenme oluştuğu taktirde iklim değişikliğiyle ilgili üzerine düşeni yapmaya hazırdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika’da BM iklim zirvesinde bir konuşma yaptı. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

"Özellikle finansman konusunda sözlerin bir an önce yerine getirilmesi şarttır. Yeni rejimin müzakerelerinde gerekli ortamın oluşturulması gerekiyor. Türkiye kritik kümelenme oluştuğu taktirde iklim değişikliğiyle ilgili üzerine düşeni yapmaya hazırdır. Küresel iklim değişikliği ile mücadelede sanayi devriminden itibaren tarihsel sorumluluğa sahip gelişmiş ülkeler, salınım azaltımı, finansman ve teknoloji desteği konusunda daha fazla sorumluluk üstlenmelidir. 1990-2012 döneminde, iklim değişikliği ile mücadelede hayata geçirdiğimiz politikalar sayesinde, salım miktarından yüzde 21 oranında düşüş sağladık. Küresel iklim değişikliği ile mücadelede sanayi devriminden itibaren tarihsel sorumluluğa sahip gelişmiş ülkeler, salınım azaltımı, finansman ve teknoloji desteği konusunda daha fazla sorumluluk üstlenmelidir. Ekonomideki korban miktarı da yarı yarıya azaltıldı.

Salım projeksiyonları 2015’in ilk yarısında tamamlamayı planlıyoruz. Müzakere sürecinde önemizde kısa bir süre var. Bu süreçte mümkün olduğunca yapıcı davranmalıyız" dedi. 


Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 19:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326