Erdoğan'dan Avrupa’ya ’kaçak göçmen’ eleştirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ülkelerinin kaçak göçmenlere yönelik tavrını eleştirerek, “Bu insanlara karşı bir çözüm üretmek acaba gelişmiş ülkelerin sırtına borç değil mi? Biz diyoruz ki herkes boynunun borcunu yerine getirmeli” dedi.

Erdoğan'dan Avrupa’ya ’kaçak göçmen’ eleştirisi
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk’taki resmi temasları kapsamında Arnavut Cumhurbaşkanı Bujar Nişani ile gerçekleştirdiği baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.
Arnavutluk-Türkiye arasındaki ticaret hacmini 1 milyar dolara ulaşmasını temenni ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aslında yapı itibariyle bu irade her iki ülkede de mevcut. Şunu hemen eklemek isterim ki, ekonomik işbirliğimiz sadece ticaretle sınırlı değil. Yatırım noktasında da şu anda biliyorsunuz Türk girişimcilerinin Arnavutluk’taki yatırımın toplam tutarı 2,7 milyar dolar. Bugün de büyük bir iş adamı grubuyla Arnavutluktayız. Akşam değerli dostumla işadamlarına hep birlikte hitap edeceğiz. Onların da bu noktadaki heyecanını daha da arttırmamız lazım” diye konuştu.
“BALKANLAR’DA BARIŞ ORTAMINI ZEDELEME GAYRETİ OLANLAR VAR”
Nişani ile görüşmelerinde bölgesel ve uluslararası güncel meselelere de değinildiğinden bahseden Erdoğan, “Balkanlar’da barış ortamını zedeleme gayreti olanlar var. Onun için Balkanların barış ve refah ve istikrarına biz de çok önem veriyoruz. Özellikle Makedonya Cumhuriyeti’nde devam eden gerginliklerin diyalog yoluyla çözülmesini ve Ohri Anlaşması’yla sağlanmış olan barışın zarar görmemesini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.
“TERÖRÜN KAZANANI KAYBEDENİ OLMAZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin terörden çok çekmiş bir ülke olduğunu hatırlatarak, “Şu anda hala 30 yıldır devam eden terörle mücadele sürecimiz hala devam ediyor. Bunun bedelini çok iyi biliriz. Aynı bedeli Balkanlar’da, dünyanın değişik yerlerinde, farklı ülkeler kim olursa olsun hangi dinden, hangi etnik unsurdan olursa olsun böyle bir bedeli ödemelerini istemiyoruz. Terörün kazananı kaybedeni olmaz. Her iki taraf da kaybeder. Aynı savaşta olduğu gibi” dedi. Erdoğan, özellikle Suriye ve Irak’ta yaşanan konuların Türkiye’nin gündeminin değişmezleri arasında olduğu sözlerine ekledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda 2 milyon insan bizim ülkemizde. Bunların 1 milyon 700 bini Suriye’den, 300 bini de Irak’tan. Şu ana kadar yaptığımız harcama 5 milyar 600 milyon dolar. Tabi ayrıca çadır kentlerde, konteynır kentlerde olanların dışında ülkemizin değişik şehirlerinde de yaşayanlar var. Biz bunun sancısını, bedelini çok çektik, hala da ödüyoruz ama dostlarımızın aynı şekilde bu tür bedelleri ödemesini istemiyoruz” dedi.
“AB’NİN AKDENİZ VE EGE’DE HAYATINI KAYBEDEN GÖÇMENLERE KARŞI TAVRI ORTADA”
Akdeniz’de, Ege’de göçmenlerin botlarda, balıkçı gemilerinde batarak öldüklerine hep birlikte şahit olunduğunun altını çizen Erdoğan, “Ne yazık ki bunlara karşı AB’nin takındığı tavırlar da ortada. AB’de müzakereci bir ülkenin cumhurbaşkanı olarak bunu söylüyorum. Canımız yandığı için söylüyorum. Fakir, evsiz, yurtsuz bu tür insanlara karşı duyarsız mı kalacağız? Bu insanlara karşı bir çözüm üretmek acaba gelişmiş ülkelerin sırtına borç değil mi? Biz diyoruz ki herkes boynunun borcunu yerine getirmeli” diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326