Eşcinsel festivali siyasetçileri ağırladı

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da düzenlenen eşcinsel festivaline Dünya'nın dört bir yanından eşcinseller katıldı. Festivalin dikkat çeken konukları ise siyasetçiler ve diplomatlar oldu.

Eşcinsel festivali siyasetçileri ağırladı

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen Avrupa’nın en büyük eşcinsel festivalinde, siyasetçiler, diplomatlar kendilerini gösterebilmek için adete birbirleriyle yarıştılar. Gökkuşağı renkleri ile donatılan şehrin Belediye Meydanının merkez olarak seçildiği festivalde, eşcinseller Frederiksberg belediyesi önünden başlayarak, Vesterbrogada caddesini dolduran on birlerce meraklının bakışları arasında Kopenhag belediye Meydanına yürüdüler.Müzikler eşliğinde, dans ederek birbirinden ilginç kıyafetlerle belediye meydanına yürüyen eşcinsellerin arasında, ABD’nin Kopenhag Büyükelçisi Rufus Gifford ve birlikte yaşadığı Dr.Stephen DeVincent, Sosyalist Halk Parti Milletvekili Özlem Sara Çekiç, Sosyalist Halk Parti Başkanı Pia Olsen, Eğitim Bakanı Christine Antorini, Kopenhag Valisi Sosyal Demokrat Frank Jensen, Avusturya büyükelçisi, eski ve yeni bakanların bulunduğu görüldü. ABD Büyükelçisi Rufus Gifforrd, büyükelçilik binası duvarına eşcinsellerin sembolü Gökkuşağı renginde bayrak astırdı. Belediye meydanında konuşma yapan ABD Büyükelçisi ilk kez eşcinsel festivaline katıldığı Danimarka’nın Dünyanın en özgür ülkesi olduğunu söyledi. Rufus Gifford’a yürüyüş sırasında da büyük tezahürat yapıldı.Kopenhag toleranslı şehir

Yürüyüş sırasında DHA mikrofonuna konuşan ABD Büyükelçisi Rifus “Yürüyüşe katılmak çok şahane çok güzel. İnsan hakları açısından Büyükelçilik duvarına gökkuşağı renklerini astırdım”dedi. Kopenhag Valisi Frank Jensen yaptığı açıklamada Kopenhag’ın açık ve toleranslı bir şehir olduğunu gösterdik. Her yıl giderek artan bir kalabalık var.
Kopenhaglılar eşcinsel festivalini destekliyor” diye konuştu. Eğitim bakanı Christine Antoroni festivalin çok şahane geçtiğini ve hiçbir ayrımcılık yaşanmadan herkesin bir arada eğlenebildiğini söyledi. Özlem Çekiç de yürüyüş anında DHA’ya yaptığı açıklamada “Ben partimin eşitlik sözcüsü olarak her yıl katılıyorum. İnsanların dini, inancı, cinsel tercihi ne olursa olsun her insanın kendine ait değeri olmalı.Onun için buradayım. Bu sene çok kalabalık. Umarım her kes her insanın değerini bilir, çok renkliliğe evet, ayrımcılığa hayır der” dedi. Çekiç yürüyüş boyunca insanların büyük sevgi gösterisi ile karşılaştı. Festivale ilk gününde yaklaşık 200 bin kişinin katıldığı bildirildi. 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2014, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER