Eti Güneş Batmadan Tüketin !

Obezite ile ilgili çalışmalar yapan Dr.Fevzi Özgönül, eti güneş batmadan tüketin uyarısında bulundu.Dr.Fevzi Özgönül, şu açıklamayı yaptı:“Bu yıl bir aşırı sıcak, bir aşırı yağmur fırtına ile çok farklı gecen bir yazı bitirmek...

Eti Güneş Batmadan Tüketin !
Obezite ile ilgili çalışmalar yapan Dr.Fevzi Özgönül, eti güneş batmadan tüketin uyarısında bulundu.
Dr.Fevzi Özgönül, şu açıklamayı yaptı:
“Bu yıl bir aşırı sıcak, bir aşırı yağmur fırtına ile çok farklı gecen bir yazı bitirmek üzereyiz. Havalar yavaş yavaş soğumaya güneş dünyamızı yeterince ısıtamamaya başladı. Bütün yaz tatildi, misafirdi derken gündüz denize girdik, eğlendik yemeklerimiz özellikle etli yemeklerimiz, mangal partilerimiz hep akşama kaldı.
Artık sonbahar gelmek üzere.Soğuk havalarda vücut direncimiz düşüp hastalıklara karşı daha savunmasız hale geliriz. Vücut direncimizin güçlü olması için, beslenmemizin de dengeli ve düzenli olması gerekir.
Sonbaharda yağmur ve soğuk hava nedeniyle hep kapalı bölgelerde bir arada yaşarız. Bu mevsimde,en önemli tehlike, soluduğumuz hava ile bulaşabilen hastalıklardır. Bu mevsimde, grip nezle ve üst solunum yolu hastalıkları en çok görülenleridir.
Hem kendimizin hem çocuklarımızın bu hastalıklardan korunabilmesi için beslenme en önemli yeri tutar.
Bu mevsimde özellikle dengeli ve yeterli bir beslenme gereklidir. Protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler, minerallerden oluşan besinleri içeren yiyecekleri yemeliyiz. Bu yüzden bu dönemde, hayvansal gıdaları (et, süt, yumurta, peynir yoğurt gibi), bitkisel gıdaları (sebzeler, yeşillikler, meyveler, baklagiller gibi) dengeli ve çeşitli olarak tüketilmeliyiz.
Vücudumuzun yapı taşlarından olan protein ve yağlar bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde büyük rol oynarlar. Bu gıdalar vücudumuzda depo edilemediği için. Vücudumuzun bizi tamir ettiği, gece biz uykudayken olan zaman diliminde kullanıma hazır olması gerekir.
Proteinli gıdalar, sindirimi en zor olan gıdalardır. Bu gıdaların sindirimi 8-10 saat sürer. Bu yüzden bu tür gıdaların yatmadan en az 10 saat öncesinden yenilmiş olması gerekir.
Kışın gece yediğimiz etli yemekler bize zarar vermez ama yeteri kadar fayda da vermez. Proteinli gıdalardan yararlanmak istiyorsak ve hastalıklara karşı vücudumuzun dirençli olmasını istiyorsak sabahları peynir, yumurta gibi proteinli yiyecekleri. Öğlen et, tavuk, balık, bakliyat gibi yiyecekleri mutlaka tüketmeliyiz.
Unutmayın geç yemek zarar vermeyebilir ama en önemlisi yediklerimizden faydada da göremeyiz.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER