Felçli ve görme engelli avukattan azmin zaferi!

Bursa'da, 20 yıl önce yakalandığı bir hastalık nedeniyle görme problemi yaşamaya başlayan, bu sırada kısmi felç geçiren ve 2 yıl önce de görme yetisini tamamen kaybeden 54 yaşındaki avukat Mutlu Yüksel, çok sevdiği mesleği sayesinde hayata tutundu.

Felçli ve görme engelli avukattan azmin zaferi!

Yüksel, yaptığı açıklamada, 1996 yılında başladığı avukatlık mesleğini çok sevdiğini söyledi.
Yüksel, 20 yıl önce yakalandığı, halk arasında "tavuk karası" veya "gece körlüğü" olarak bilinen "Retinitis Pigmentosa" yüzünden görme yetisinin yavaş yavaş azaldığını, hastalığın başlangıcında yüzde 40 olan görme yetisini de 2 yıl önce tamamen kaybettiğini, bu süreçte işinde de problemler yaşadığını, ortağının kendisini dolandırdığını iddia ederek, bunalımlı bir dönem geçirdiğini anlattı. 

Dört sene önce de kısmi felç geçirdiğini ve yürüme güçlüğü çektiğini dile getiren Yüksel, "Engelime rağmen mesleğimi yapmak zor gelmiyor çünkü ben avukat cübbesini giydiğim zaman kendime geliyorum." ifadelerini kullandı. 

"Mesleğimi yaptığım zaman çok mutlu ve huzurlu hissediyorum" 
Ağır ceza davalarına baktığını ifade eden Yüksel, bir ağır ceza mahkemesi hakiminin mesleğini sürdürmesi yönündeki telkininin kendisini iyice motive ettiğini vurguladı. 
Yüksel, dava dosyaları ve duruşmalara hazırlanırken yardım aldığını dile getirerek, şöyle konuştu:  
"Dosyaları bana okuyorlar davaya hazırlanırken, ben hafızamda tutuyorum hepsini. Katip veya meslektaşım dosyayı okuduğunda hafızama yazarım, nerede yanlışlık var bulurum. O şekilde hazırlanıyorum davalara, biri dosyaları okuyor, felç olduğum için de katibim yanımda yürüyor. Mesleğimi yaptığım zaman çok mutlu ve huzurlu hissediyorum. Mesela duruşmaya girdiğim zaman sinir olurum ama tahliye olduğu zaman da herkese çay ısmarlarım. Bir insanın sorununa çare bulmak beni rahatlatıyor. Avukatlık insanların sorunlarını çözmektir. Ben böyle görüyorum, 20 senedir de bu yüzden kimseden danışmanlık ücreti almadım. İnsanlar gelip sorarlar danışırlar giderler."

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER