FETÖ'nün firari 10 tepe yöneticisinin iadesi istendi

FETÖ çatı davası sanıklarından Akın İpek'in de aralarında bulunduğu, örgütün firari durumdaki üst düzey yöneticilerinin Togo'dan Brezilya'ya, ABD'den İngiltere'ye kadar farklı ülkelere kaçtıkları belirlendi. Çatı davasına bakan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, firari 10 sanık hakkında hazırladığı iade talepnamelerini ilgili ülkelere iletilmesi için Adalet Bakanlığına gönderdi.

FETÖ'nün firari 10 tepe yöneticisinin iadesi istendi
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması  (FETÖ/PDY) çatı davasını gören Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Togo'dan  Brezilya'ya, ABD'den İngiltere'ye kadar farklı ülkelere kaçtıkları belirlenen  örgütün üst düzey yöneticisi firari 10 sanık hakkında hazırlanan iade  talepnameleri, ilgili ülkelere iletilmesi için Adalet Bakanlığına gönderildi. Alınan bilgiye göre, terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden, eski  Koza-İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı hamdi akın İpek ve Talip Büyük'ün  İngiltere'de, Nejdet Başaran'ın Hollanda'da, Cemil Koca'nın Togo'da, Hamdullah  Bayram Öztürk'ün Brezilya'da, Mehmet Ali Büyükçelebi, Ahmet Kurucan ve Ahmet  Kara'nın ABD'de, Ahmet Şahinalp ve Mehmet Ali Şengül'ün ise Almanya'da  bulundukları tespit edildi. FETÖ çatı davasına bakan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, bu  belirlemeler ışığında, İpek ve Büyük'ün iadesi için İngiltere, Başaran için  Hollanda, Koca için Togo, Öztürk için Brezilya, Büyükçelebi, Kurucan ve Kara için  ABD, Şahinalp ve Şengül için ise Almanya adli makamlarına iletilmek üzere iade  talepnamesi düzenlendi.İade talepnameleri, ilgili ülkelere iletilmesi için Adalet Bakanlığına  gönderildi.

İADESİ İSTENEN SANIKLAR 
İadesi talep edilen sanıklardan Hamdi Akın İpek ve yakın aile  bireyleri hakkında, "terör örgütü üyesi ve yöneticisi olmak, terör örgütü  propagandası yapmak ve terörizmi finanse etmek" suçlarından soruşturma bulunuyor. FETÖ'nün "Almanya imamı" olduğu iddia edilen Şahinalp'in 2014'te,  "Hollanda imamı" olduğu iddia edilen Başaran'ın ise 1970'den itibaren İzmir'de  oluşturulan örgütün çekirdek kadrosunda olduğu ve 2013'te yurt dışına kaçtığı  belirtiliyor. Firari sanık Cemil Koca'nın FETÖ'nün "Ankara imamı" olduğu  belirtiliyor. KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin davanın da sanıkları  arasında bulunan Koca'nın, Ankara'daki FETÖ okullardan sorumlu olduğu ve 2014'e  kadar "Ankara il imamı" olarak faaliyet göstererek, iş adamlarından "himmet" adı  altında yüklü miktarda para topladığı ifade ediliyor.
 FETÖ çatı iddianamesinde Talip Büyük'ün "Kuzey Irak ve Ortadoğu imamı"  olduğu ve örgütün finansmanında kilit rol oynadığı kaydediliyor. Hamdullah Bayram Öztürk'ün "Molla" ve "Brezilya imamı" olduğuna yer  verilen iddianamede, Kurucan'ın ise Fetullah Gülen'den sonra örgüt için lider  adayları arasında gösterildiği, Gülen'in yeğeniyle evli olduğu ve örgüt adına  "Molla" olarak faaliyet yürüttüğü bildiriliyor. İddianamede sanık Ahmet Kara'nın ise örgüt içinde "tayin heyeti üyesi"  olduğu ve "bir dönem örgütün mahrem hizmetlerden saydığı TSK, Emniyet ve MİT'in  imamlarının" kendisine bağlı olarak görev yaptığı belirtiliyor.  Sanık Büyükçelebi'nin örgüt içerisindeki sorumluluk alanının Ankara  "imamlığı" ile başladığı, Eskişehir ve İzmir "imamlıkları" yaptıktan sonra "tayin  heyeti" içerisinde faaliyet yürüttüğüne yer verilen iddianamede, Şengül'ün ise  örgütün etkili isimlerinden olduğu ve "istişare heyeti üyesi" olarak görev  yaptığı kaydediliyor.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326