Göç Yolunda Yaralanan Balaban Kuşu Koruma Altında

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde yaralı olarak bulunan "Balaban kuşu", Orman İşletme Müdürlüğüne teslim edildi.Korkuteli’nde Mehmet Öz isimli vatandaş, akşam saatlerinde evinin önünde yaralı olarak bulduğu "Balaban kuşu"nu bir kutuya...

Göç Yolunda Yaralanan Balaban Kuşu Koruma Altında
Antalya’nın Korkuteli ilçesinde yaralı olarak bulunan "Balaban kuşu", Orman İşletme Müdürlüğüne teslim edildi.
Korkuteli’nde Mehmet Öz isimli vatandaş, akşam saatlerinde evinin önünde yaralı olarak bulduğu "Balaban kuşu"nu bir kutuya koyarak Orman İşletme Müdürü Hülya Güney’e teslim etti. Balıkçıgiller familyasından bir kuş türü olan Balaban kuşunun, göç esnasında yaralanıp düştüğü tahmin ediliyor.
Orman İşletme Müdürü Hülya Güney, bu kuş türünü ilçede ilk defa gördüklerini, internetten ulaştıkları bilgiler ışığında nesli tükenmek üzere olan Balaban kuşunun bir gece kuşu olduğunu söyledi. Güney, "Farklı bir kuş türü boynunun zürafa gibi oluşu hepimizi şaşırttı" dedi. Yaralı kuşu, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Doğa Koruma Şube Müdürlüğüne teslim edilmek üzere teslim alan Güney, "Duyarlı vatandaşımız Mehmet Öz tarafından bulunan kuşun ayaklarından yaralandığı belirlendi. Balaban kuşu bir su kuşudur. Balaban türüne çok fazla rastlanılmadığından kıymetli kuş türlerindendir. Yaralı Balaban’ı bularak teslim eden Mehmet Öz’e teşekkür ediyorum" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER