Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 'İsveç' açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İsveç'te yapılan gösteriler hakkında yaptığı açıklamada, "Bu eylem şehrin merkezinde belediyenin hemen önünde herkesin gözü önünde gerçekleşti. İsveç’in burada sorumluluğu var buradan kaçamazlar. Hele hele kınayarak hiç kaçamazlar" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 'İsveç' açıklaması

Bakan Çavuşoğlu, İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani ile düzenlediği ortak basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Bakan Çavuşoğlu, İsveç'in başkenti Stockholm'de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın maketinin asılmasına ilişkin tepki gösterdi.

Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"İsveç’te PKK/YPG’nin başka bir provokasyonunu gördük. Aslında bu hem ırkçı hem de nefret suçu içeren bir eylemdir. İsveç’in de mücadele etmesi gereken bir eylemdir. Terörle mücadele konusunda anayasasını İsveç değiştirdi. O kanunlara bile gerek yok. Bu eylem şehrin merkezinde belediyenin hemen önünde herkesin gözü önünde gerçekleşti. İsveç’in burada sorumluluğu var buradan kaçamazlar. Hele hele kınayarak hiç kaçamazlar.

(ABD ziyareti) ABD’nin Suriye’de PKK/YPG desteği devam ediyor. Bu bizim için bir tehdittir. ABD ve Rusya da verdiği sözü tutmamıştır. Rusya da tutmadı. Sözlerinde durmaları gerekiyor. Biz bu konuları da gündeme getireceğiz.

İlişkileri devam ettirmek demek İsrail’in illegal yerleşimlerini desteklemek değildir. Filistin halklarının haklarını yok saymak değildir. Herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor."

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2023, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER