Hazır giyimde elektrik ve doğalgaz zammı geliyor

1 Eylül'den itibaren elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar hazır giyim sektöründe etiketlere yansımaya başladı.

Hazır giyimde elektrik ve doğalgaz zammı geliyor

Hazır giyim sektöründe enerjinin maliyetler içindeki payı 6 ay öncesine kadar yüzde 4 civarlarında seyrediyordu. Hali hazırda bu oran yüzde 8’e ulaşmış vaziyette.

Dünya'dan Yener Karadeniz'in haberine göre sadece enerji, değil diğer girdilerde de son bir yıldır yüksek artışlar ile karşı karşıya olduklarını anlatan Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya şöyle konuştu:

"Yüzde 15-20 arasında yeni maliyet artışı yaşandı"

“Emek yoğun sektörümüzde işgücü maliyet artışları yüzde 100’ü aştı. Son olarak yapılan yüzde 50 doğalgaz ve elektrik zamlarından da olumsuz etkilenmeye başladı. Nitekim ana girdilerimizi sağlayan iplik-kumaş ve boya baskı sanayileri enerji yoğun sanayilerdir ve enerjideki son zamları tedarik ettiğimiz ürünlerin fiyatlarına hemen yansıttı. Hazır giyim sanayi tedarik ettiği ürünlerdeki fiyat artışları ile yüzde 15-20 arasında yeni maliyet artışları ile karşılaştı. Avrupa’daki resesyonun etkisi ile ihracat siparişlerinde azalma başlamışken artan maliyetleri ihracat satış fiyatlarına yansıtabilmek mümkün değil. TL’nin baskı altında tutulduğu, Euro/dolar paritesindeki düşüşle ihracatta yüzde 15 kayıpla karşılaştığı bir ortamda sanayimiz için üretim ve ihracat yapmak karlı olmaktan çıkmaya başladı. Endişemiz sanayimizde ihracat üretim ve istihdamda kayıpların yaşanacağı bir döneme girilmesi."

"Enerjide vergi indirimine gidilmeli"

TTTSD Başkanı Vehbi Canpolat, çözüm konusunda ise birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de enerjide uygulanan vergilerde indirime gidilebileceğine dikkat çekti.

Canpolat, “Üreticinin, sanayicinin maliyetinin düşürülmesi gerekiyor. Zaten fi nansmana ulaşım da problem” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2022, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326