İdil’e 500 Yezidi Yerleştirildi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünden kaçarak Habur Sınır Kapısı üzerinden Türkiye’ye geçen yaklaşık 500 Yezidi Şırnak’ın İdil ilçesine yerleştirildi.IŞİD’in ele geçirdiği Sincar’dan kaçarak Şırnak’ın Cizre, Silopi...

İdil’e 500 Yezidi Yerleştirildi
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünden kaçarak Habur Sınır Kapısı üzerinden Türkiye’ye geçen yaklaşık 500 Yezidi Şırnak’ın İdil ilçesine yerleştirildi.
IŞİD’in ele geçirdiği Sincar’dan kaçarak Şırnak’ın Cizre, Silopi ilçelerine gelen Yezdiler’den yaklaşık 500’ü İdil’e getirildi. 400 Yezidi eski İdil Öğretmen Evi’ne diğer 100 kişi ise belediyeye ait olan eski lojmanlara yerleştirildi. Onarımdan geçirilen binalara yerleştirilen Yezidilere yardım için İdil Belediyesi, ilçede bulunan Sivil Toplum Kuruluşları (STK), dernekler ve halk seferber oldu. Suriye ve Irak üzerinden Türkiye’ye gelerek İdil’e yerleşen Yezidi ailelere yardım yapılması için sık sık belediye tarafından anonslar yapıldı. 7 yolcu otobüsü ile ilçeye gelen Yezidilerle yakından ilgilenen yetkililer sağlık durumları iyi olamayanları hastaneye götürerek tedavi altına aldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER