II. Elizabeth’in cenaze töreni tarihi belli oldu

İngiltere'nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı 96 yaşındaki İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in cenaze töreninin 19 Eylül'de yapılacağı bildirildi.

II. Elizabeth’in cenaze töreni tarihi belli oldu

Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Perşembe günü hayatını kaybeden Kraliçe II. Elizabeth için cenaze töreninin 19 Eylül’de başkent Londra’daki Westminster Abbey Kilisesi'nde düzenleneceği bildirildi. Kraliçe II. Elizabeth ve eşi Prens Philip 1947'de, tarih boyunca kralların ve kraliçelerin taç giyme törenlerine de ev sahipliği yapan bu kilisede evlenmişlerdi.

Dünyanın dört bir yanından devlet başkanlarının yer alacağı törene yaklaşık 2 bin kişilik üst düzey protokolün katılımı bekleniyor.

Bu sabah resmen İngiltere’nin yeni kralı olan Kral III. Charles, Kraliçe’nin cenaze töreninin yapılacağı günün ülkede resmi tatil edilmesine karar verdi. Cenaze töreninin ve resmi tatil gününün sona ermesiyle ülkede matem sürecinin de tamamlanması bekleniyor.

Prens William ise Galler Prensi ve Prensesi'ne ait sosyal medya platformlarında paylaştığı notta, dünyanın bir lider, kendisinin ise büyükannesini kaybettiğini belirtti.

Kral III. Charles’ın ardından tahtın ilk varisi konumunda olan Prens William, “Bugünün geleceğini biliyordum. Fakat babaannemin olmadığı bir hayatın gerçekliğini hissetmemiz zaman alacaktır. Kral olan babamı elimden gelen her şekilde destekleyerek Kraliçe II. Elizabeth’in anısını onurlandıracağım” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326