İki lider New York'ta görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu kapsamında New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü. Bir araya gelen liderler bölgesel sorunlar üzerine konuştu.

İki lider New York'ta görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Birleşmiş Milletler Binası'nda bugün yaptığı görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel sorunlar konuşuldu.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre iki lider bölgesel konularda daha yakın çalışma konusunda mutabık kaldıkları görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel meselelerde de işbirliği içinde olmanın önemine işaret ettiler.

Erdoğan'ın İran'ın dini lideri Ayetullah Hameney'e geçtiğimiz günlerde başarılı bir ameliyat geçirmesinden dolayı geçmiş olsun dileklerini sözlü olarak da ilettiği görüşme sırasında Ruhani'nin de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Tahran'a davet ettiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin 2015-2016 dönemi BM Güvenlik Konseyi adaylığına yönelik destekten dolayı İran'a teşekkür ettiği de belirtildi.

Görüşmede, ikili ilişkilerin geliştirilmesi açısından Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın önemi, Tercihli Ticaret Anlaşması’nın uygulamaya geçirilmesi gerektiği konularında da iki liderin mutabık kaldıkları kaydedildi. 


Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 00:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326