İkinci elde "iade” görünümlü dolandırıcılığa dikkat!

Fiyatlardaki hızlı artış, hemen hemen bütün tüketim ürünlerinde ikinci el piyasası oluşturdu. Giyimden elektroniğe, mobilyadan mutfak eşyasına kadar hemen her şeyin ikinci el piyasası var ve bu piyasa daha çok online ticaret siteleri aracılığıyla büyüyor. Ancak internet üzerinden gerçekleştirilen ikinci el ürün satısında yeni bir dolandırıcılık yöntemi doğdu.

İkinci elde "iade” görünümlü dolandırıcılığa dikkat!

Türkiye gazetesinden Canan Eraslan’ın haberine göre, bu dolandırıcılık çeşidinde kullanmadığı ürünü satmak isteyen kişi, e-Ticaret sitelerine üye olup ikinci el ürünü yüklüyor. Dolandırıcı şahıs, mümkün olan en pahalı ürünü satın almak istiyor, parasını ödüyor ve ürün satıcı tarafından kargoya veriliyor. Buraya kadar her şey normal. Sipariş ettiği ürünü alan kötü niyetli kişi, yani dolandırıcı ‘Ben bunu beğenmedim’ diyerek iade talebinde bulunuyor. Aracı durumdaki e-Ticaret sitesi talebi alıyor, kötü niyetli kişi iade sırasında aldığı ürünü değil, bir paçavrayı pakete koyup kargoya veriyor. Kendi ürününün geri geldiğini zanneden satıcı kişi de paketi açtığında bir bez parçasıyla karşılaşıyor. Tabii bu sırada ürünü teslim almış göründüğü için alıcı gibi davranan dolandırıcının parası hesaba iade ediliyor. Böylece dolandırıcı kişi hem parasını alıp hem ürüne sahip olurken, satıcı ise bu alışverişte sadece ‘kaybeden’ taraf oluyor.

Sahibinden.com, Trendyol, Dolap, Gardrops, Letgo gibi tanınmış şirketler de bu tür dolandırıcılıklara karşı iki tarafın da hakkını koruyacak sistem üzerinde çalışma yapacaklarını ifade ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326