İzmir Radyoaktif Tehditten Kurtuluyor

İzmir’in Gaziemir ilçesinde, Aslan Avcı firmasına ait kurşun fabrikası arazisinde bulunan radyoaktif kirliliği temizleme çalışmalarında son dönemece girildi.Sahadaki temizleme çalışmalarını sürdüren Turanlar Çevre A.Ş.’nin Genel Müdürü...

İzmir Radyoaktif Tehditten Kurtuluyor
İzmir’in Gaziemir ilçesinde, Aslan Avcı firmasına ait kurşun fabrikası arazisinde bulunan radyoaktif kirliliği temizleme çalışmalarında son dönemece girildi.
Sahadaki temizleme çalışmalarını sürdüren Turanlar Çevre A.Ş.’nin Genel Müdürü Serhat Emanet, “Mayıs ayında başladığımız radyoaktif temizleme işlemini Ekim ayı başında bitiriyoruz. Şu an hızlı gidiyoruz. Kamu yararını gözeterek çalışmalarımızı hızlandırdık” dedi.
Temizleme çalışmalarının bitirilmesi için Mayıs 2015’e kadar süreleri olduğunu ancak, bu süreden 7 ay önce bölgeyi radyoaktif kirlilikten tamamen arındıracaklarını kaydeden Emanet, “Temizlik çalışmalarının ardından Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ve Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nden (ÇNAEM) son bir kontrol için ekipler gelerek ölçümleme yapacak. Hazırlanacak rapor, birer nüsha olarak İzmir Valiliği, Kaymakamlık, Çevre İl Müdürlüğü, AFAD ve arsa sahibine teslim edilecek” diye konuştu.
Sahadaki kimyasal temizliği de yıl sonuna kadar bitirmeyi planladıklarını vurgulayan Serhat Emanet, “Sahada çıkan her türlü atığı topraktan ayrıştırıp, ayıklıyoruz ve muhafazasını sağlıyoruz. Daha sonra zırhlı konteynırlarla TAEK’e teslim ediyoruz” dedi.
Yaz mevsiminin avantajını kullanarak temizlik çalışmalarını 24 saat sürdürdüklerini dile getiren Emanet, arazideki mevcut radyoaktivite düzeyinin ölçümü amacıyla TAEK tarafından kurulan radyasyon algılayıcı dedektörlerden elde edilen anlık değerlere isteyen herkes tarafından kurumun //www.taek.gov.tr/uygulama/resa_doz/tum_iller.php adresinden kolaylıkla ulaşılabileceğini ve yapılan son ölçümlerde de bu değerlerin insan sağlığını tehdit etmeyecek düzeyde olduğunu saptadıklarını kaydetti.
GÜNLÜK ÖLÇÜMLEMELER YAPILIYOR
Sahada birkaç noktada radyasyon alan algılayıcı dedektörler mevcut olup, anlık olarak ölçümleme yapıldığını, bu verilerin TAEK’e ve Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne (ÇNAEM) aktarıldığını ve her personelin üzerinde bulunan dozimetre adında ölçüm cihazları bulunduğunu kaydeden Turanlar Çevre A.Ş. Genel Müdürü Serhat Emanet, bu verilerin TAEK ve ilgili kurumlar tarafından günlük olarak takip edildiğini ve herhangi bir hata oluşmasını engellemek için son derece titiz bir çalışma yapıldığını sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER