İzmir’den Diyarbakır’a Zeytin Dalı

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek ve bir grup Diyarbakırlı gazeteci, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Ziyarette iki şehir arasındaki barışın...

İzmir’den Diyarbakır’a Zeytin Dalı
Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek ve bir grup Diyarbakırlı gazeteci, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Ziyarette iki şehir arasındaki barışın daha da güçlenmesi gerektiği vurgulanırken, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel Diyarbakır heyetine üzerinde güvercin heykelinin bulunduğu zeytin dalı hediye etti.
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel ve İzmirli gazeteciler, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle İzmir eski Valisi ve mevcut Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek ve bir grup Diyarbakırlı gazeteci ile bir araya geldi. Sadece İzmir ve Diyarbakır değil, tüm Türkiye’de ve özellikle Orta Doğu’da sürekli bir barış sağlanması gerektiği belirtilirken, , İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel Diyarbakır heyetine üzerinde güvercin heykelinin bulunduğu zeytin dalı hediye etti.
“BARIŞI ISRARLA KURMAK DURUMUNDAYIZ”
Ziyarette konuşan Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, Diyarbakır’ın bu yılki İzmir Enternasyonal Fuarı’nda onur konuğu il olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: “Diyarbakır heyeti olarak Diyarbakır ve İzmir arasında kurulacak köprünün bu fuarla pekiştirilmesini ve şehirlerimiz, sivil toplum kuruluşları ve basın mensupları arasındaki ilişkilerle bu diyalogu artırmayı ve ziyaretlerin giderek yoğunlaşmasını istiyoruz. Diyarbakır, kendi bölgesinde kadim bir kültür şehri, Ege’nin incisi Homeros’un şehri İzmir’le bu dostluğunu pekiştirmek durumundadır. İki ilde de tarihin her döneminde söylenmiş güzel sözler var. O bölgede ve bu bölgede yapılan en büyük işlerden birisi barışın tesisidir. Tarihi yönlendirenler, tarihi yazanlar şunu hep söylemişlerdir; barışı tesis etmek ve kurmak savaşı yönetmekten daha zordur. Dolayısıyla bütün dünyanın kan gölüne döndüğü bir dünyada biz her halükarda kuruluş felsefesi insan yaşatmaya dayalı bir ülkenin evladı olarak bu barışı ısrarla kurmak, yeniden tesis etmek, onu korumak ve bizden sonraki nesillere bu ülkeyi barış yuvası bırakmanın yollarını bulmamız lazım.”
“BARIŞ EN ÖNEMLİ SÖZCÜK”
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel de, bütün dünyada barışın insanlık için en önemli sözcük ve kavram olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bu ülke topraklarında herkesin kardeşçe yaşadığı, insanların dini, dili, ırkı, rengi, mezhebi nedeniyle ötekileştirilmediği, aynı bayrak altında herkesin demokratik hak ve hukuktan eşit yararlandığı bir Türkiye Cumhuriyeti için bu dönemin birlikte el ele yürümesi gerektiği bir zemin olduğuna inanıyorum. Bölünmez bütünlük içerisinde kardeşliğin ve dayanışmanın öneminin bu dönemde her kesim tarafından dile getirildiğini bilmek de çok önemli. Bize yol gösteren ve bize daima fikirleriyle ışık tutan Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’un hem Türkiye’de de hem de Orta Doğu’da akan kanın durması ve insanların bir arada barış içinde yaşamasının dileği ile kutluyoruz bugünü.”
“BİRBİRİNE ÇOK UZAK OLMAYAN İKİ KENT”
Sertel’in ardından konuşan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek ise kültürüyle, birikimiyle, düşünceleriyle Türkiye’ye yön veren ve birbirine çok uzak olmayan iki kentin meslektaşlarının buluşmasının çok önemli olduğunu söyledi. 12-14 Eylül arasında Diyarbakır’da Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun toplantı yapacağını kaydeden İpek, “İzmir’e Diyarbakırlı meslektaşlarımızın dışında Diyarbakırlılar da önem veriyor. Umarız bugün başlayan ve Türkiye’nin her yerine sirayet edecek Türkiye’de çıkan bu ışıklı birlikte, özellikle Orta Doğu’da yaşanan acıların da barışla sonuçlanmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER