Kamu-sen Genel Başkanı Koncuk: "meb İlk Atama Çalişma Takvimini Hemen Açıklamalıdır"

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "MEB ilk atama çalışma takvimini hemen açıklamalıdır" dedi.Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM’nin Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında beklenmedik şekilde tatile...

Kamu-sen Genel Başkanı Koncuk:
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "MEB ilk atama çalışma takvimini hemen açıklamalıdır" dedi.
Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM’nin Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında beklenmedik şekilde tatile girmesinin ilk atama umudu içindeki öğretmenleri ciddi kaygıya soktuğunu belirterek, "Hükümet ve MEB bu kaygıyı giderecek tedbirleri almak zorundadır. 40 bin öğretmen atamasının yapılacağı üzerinden hareketle MEB kontenjanları açıklamalıdır. TBMM’de atanacak öğretmen sayısının artırılması beklenen bir durum olmamakla birlikte, sayının artması hem ataması yapılmayan öğretmenlerin hem de Türk milli eğitiminin ihtiyaç duyduğu öğretmeni atamak bakımından önemlidir. Bu konuda muhalefet partilerinin verdiği kanun teklifleri bulunmaktadır" dedi.
Koncuk, Bakanlığın ne yapması gerektiği konusundaki önerilerini ise şöyle sıraladı:
"En hızlı şekilde branşlara göre kontenjanları açıklamalıdır. Kanun çıkması muhtemel olan 9-10 Eylül tarihine kadar beklenilmeden 40 bin öğretmen ataması bilgisayar ortamında hemen yapılmalı, kararnameler kanun çıktıktan sonra hızla düzenlenmeli, göreve başlamaları en geç 15-20 Eylül aralığında yapılmalıdır. 40 bin öğretmen atamasına ait kanun maddesi durumun acil olmasına istinaden, torba yasadan çıkarılarak, ayrı bir kanun olarak öncelikli onaylanabilir. Bu konuda iktidar ve muhalefet milletvekilleri hemen bir uzlaşma sağlayabilirler. Aksi takdirde torba yasa yaşanılan tartışmalar da dikkate alındığında zaman alabilir, burada Cumhurbaşkanının onay süreci, yayınlanmasından doğacak zaman kaybı da düşünülerek, öğretmen ataması ile ilgili kanun torbadan çıkarılarak ilk öncelikle görüşülmelidir. Öğretmenlerin geç atanması hem kaygıların artmasına hem de öğretmenlerin maddi ve manevi kayıplarına yol açabilecektir. Geç atanmalar sebebiyle ilerde yaşanacak problemlerin tüm sorumluluğu hükümete ve MEB’e aittir. Mili Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’yı hızlı davranmaya ve yukarıda açıkladığımız talep doğrultusunda bir çalışma takvimini hemen ilan etmeye davet ediyorum."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER