Karadenizli Balıkçılar “vira Bismillah”dedi

Balık sezonu açıldı, balıkçılar ‘Vira bismillah’ dedi, ağlar denizle buluştu. İlk gün istavrit bereketi vardı, hamsi ve palamut ise neredeyse yoktu.Av sezonunun başlamasıyla birlikte Karadeniz’e açılan Giresunlu balıkçılar, bol istavrit...

Karadenizli Balıkçılar “vira Bismillah”dedi
Balık sezonu açıldı, balıkçılar ‘Vira bismillah’ dedi, ağlar denizle buluştu. İlk gün istavrit bereketi vardı, hamsi ve palamut ise neredeyse yoktu.
Av sezonunun başlamasıyla birlikte Karadeniz’e açılan Giresunlu balıkçılar, bol istavrit ile döndü.
Geçtiğimiz sezonu bol balıkla geçiren balıkçılar bu sene de aynı durumun yaşanacağını öngörüyor. İlk günü Karadeniz’de istavrit avı ile geçiren balıkçılardan İbrahim Aykut, ilk sezon avının kilosunun 10 TL’den satılabileceğini söyledi.
Geçen sezon neredeyse ilk haftayı avlanmadan geçirdiklerini hatırlatan Aykut, bu sezon ilk geceden ava başlayabildiklerine memnun olduklarını ifade etti.
Balıkçı Aykut; “Av yasağının sona ermesiyle il gece denize çıkabildik. Sezonumuzun il avı ise istavrit oldu. İlk gecede ağlarımızın boş dönmemesine sevindik.Bu gece Karadeniz’de bolca istavrit avı olacak gibi görünüyor. İstavriti ise palamut,mezgit takip edecektir. Sezonu ise hamsi ile bitireceğiz.”dedi.
Tirebolu Su Ürünleri Kooperatifi eski başkanı Emin Uğur ise; “Beklentilerimiz çok iyi, işaretler palamut,istavrit ve hamsinin çok iyi olacağı görülüyor. Bu sezon vatandaş ucuz balık yiyebilecek gibi görünüyor.”Hava şartlarının iyi olması da çok önemli.”dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER