Kasaplar Eğitimden Geçti

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Manisa merkezde faaliyet gösteren 47 kasaba eğitim verdi.Yürürlükte bulunan ‘Gıda işletmelerinde Yerel, Marjinal ve Sınırlı Faaliyetlerin Düzenlenmesine Dair Tebliğ’ kapsamında Manisa...

Kasaplar Eğitimden Geçti
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Manisa merkezde faaliyet gösteren 47 kasaba eğitim verdi.
Yürürlükte bulunan ‘Gıda işletmelerinde Yerel, Marjinal ve Sınırlı Faaliyetlerin Düzenlenmesine Dair Tebliğ’ kapsamında Manisa merkez sınırları içinde faaliyet gösteren 47 kasaba, yönetmelik kapsamında Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, müdürlüğün toplantı salonunda eğitim verdi.
İşletme sahiplerine yeni çıkan tebliğ kapsamında bilgi veren Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, “Bu Tebliğe göre, hayvansal gıdalar perakendeci tarafından son tüketiciye satışının yanı sıra başka bir gıda işletmesine arz edilebilecektir. Ancak bu gıda işletmesinin sadece son tüketiciye satış yapan perakendeci olması gerekmektedir. Bu Tebliğ son tüketicinin yanı sıra bir başka perakendeciye et ve et ürünlerinden çiğ et ve kıyma, süt ve süt ürünlerinden çiğ süt, içme sütü, kolostrum, kolostrum bazlı ürünler, çiğ krema ve kaymak dışındaki süt ve süt ürünleri ile bütün halindeki balık ve su ürünlerini arz eden perakende gıda işletmesini kapsar” dedi.
Et ve et ürünleri için yerel faaliyetlerin perakende işletmenin bulunduğu noktaların merkez kabul edilerek 50 kilometrelik yarıçap içerisinde kalan alanda yapılacağını belirten Çebi, “Marjinal faaliyet; perakendecinin diğer perakendeciye yapabileceği toplam arz, haftalık olarak 2 bin 500 kilogramı geçemez. Sınırlı faaliyette, çiğ et ve kıyma, sadece kasaplar tarafından diğer perakendecilere arz edilebilir. Hazırlanmış et karışımları ve et ürünleri ise arz edilemez” şeklinde konuştu.
Yerel, marjinal ve sınırlı faaliyette bulunmak isteyen işletme sahiplerinin, İl Müdürlüğüne gelerek, işletme kayıt numarası, arz edeceği hayvansal gıdayı ve taahhütname bilgilerini belirtilen dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerektiğinin altını çizen Çebi, “Perakendeci hayvansal gıdaya ilişkin olarak izlenebilirlik kayıtları, fatura veya sevk irsaliyesini,hayvansal gıdayı arz ettiği perakendecilerin işletme kayıt numaralarını ve her bir perakendeciye sattığı hayvansal gıdaların miktarlarına ilişkin kayıtları tutar talep edilmesi halinde İl Müdürlüğümüze sunmak zorundadır. İlgili kayıtlar takvim yılı sonundan itibaren oniki ay süre ile muhafaza edilir. Bu Tebliğe aykırı davrananlar hakkında 5996 Sayılı Kanun kapsamında idari yaptırım uygulanacaktır” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326