Kayseri'de büyük patlama! Şehit ve yaralılar var!

Kayseri'de Erciyes Üniversitesi önünde patlama meydana geldi.

Otobüsün içerisinde çarşı iznine çıkan sivil kıyafetli askerlerin de olduğu belirtiliyor. Kayseri'deki patlama bölgesi güvenlik kuvvetleri tarafından çevrilirken, olayla ilgili soruşturma sürüyor. Bakanlar da bölgeye hareket etti..


TSK'dan açıklama: 14 şehit, 47 yaralı
17 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 08:45 sularında Kayseri Komando Tugay Komutanlığından izine çıkan er ve erbaşları taşıyan araca yapılan bombalı araç saldırısında, 14 kahraman personelimiz şehit olmuş, 47 kahraman personelimiz yaralanmıştır. Yaralılar derhal bölgedeki hastanelere sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Ayrıca menfur saldırıda sivil vatandaşlarımızın da yaralanmış olabileceği değerlendirilmektedir.Kayseri'den gelen son dakika haberine göre Erciyes Üniversitesi'nin ana girişinin yakınında bugün saat 08.45'te halk otobüsüne bombalı araçla saldırı düzenlendi. Patlamada şehit ve yaralıların olduğu belirtilirken resmi açıklama henüz yapılmadı. Kayseri Valisi Süleyman Kamçı 'maalesef şehit ve yaralılarımız var' dedi. AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer ise saldırıda resmi olmayan bilgilere göre 9 şehidimizin olduğunu açıkladı. Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nin ana girişinin yakınında, bugün saat 08.45'de içinde çarşı iznine çıkan sivil kıyafetli askerlerin de bulunduğu halk otobüsü geçerken, bomba yüklü araç patlatıldı.  Patlamada şehit ve yaralıların bulunduğu belirtiliyor.

Patlama bugün sat 08.45'de Erciyes Üniversitesi ana girişinin 500 metre uzağında, acil giriş yakınında Atatürk Bulvarı Talas Caddesi'nde meydana geldi. Talas

İlçesi Zincidere Mahallesi'nden kent merkezine giden ve içinde daha çok 1'inci Komando Tugayı'ndan çarşı iznine giden sivil kıyafetli askerlerin bulunduğu belirtilen halk otobüsü, üniversitenin önüne geldiğinde, halk otobüsünün soluna otomobil yanaştı. Ardından şiddetli bir patlama meydana geldi.Başbakan yardımcısı'ndan ilk resmi açıklama geldi

Patlamayla bomba yüklü olduğu belirtilen otomobil parçalanırken, halk otobüsü de ağır hasar gördü. Halk otobüsündeki yaralılar yakındaki Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ile çevredeki diğer hastanelere kaldırıldı. Otobüste sıkışan 2 yaralı da itfaiyenin yardımıyla çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.
Patlama bölgesi güvenlik kuvvetleri tarafından çevrilirken, olayla ilgili soruşturma sürüyor.
Patlamanın sebebiyle ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı
   Polis, patlama sonrası olay yerinde geniş güvenlik önlemi aldı.

KAYSERİ VALİSİ: "MAALESEF ŞEHİT VE YARALILARIMIZ VAR"
Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Kayseri'deki patlamayla ilgili "Canlı bomba saldırısı, maalesef şehit ve yaralılarımız var" dedi.
  Vali Süleyman Kamçı patlamanın meydana geldiği alanda incelemelerde bulunarak gazetecilere açıklamalarda bulundu. Vali Süleyman Kamçı, "Menfur bir terör saldırısı. Maalesef şehit ve yaralılarımız var. Çok üzgünüz. Sayı şu anda belli değil, çalışmalarımız devam ediyor. Sizden resmi açıklamaları beklemenizi rica ediyorum" dedi.

  Vali Kamçı, gazetecilerin araç mı, canlı bomba mı sorusuna "Otobüsün yanında patlayan araç. İçindeki canlı bomba zaten. Bomba yüklü bir araç patlıyor ve şehit ve yaralılarımız var" ifadelerini kaydetti. .BAKANLAR KAYSERİ'YE GİDİYOR


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ Kayseri'ye gidiyor

PATLAMAYA İLİŞKİN YAYIN YASAĞI
Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK), Başbakanlık  tarafından Kayseri'de meydana gelen terör saldırısına ilişkin geçici yayın  kısıtlaması getirildiği bildirildi.
 Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, Radyo ve Televizyonların Kuruluş  ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 7'nci maddesinde "Milli güvenliğin açıkça  gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel  olduğu durumlarda" geçici yayın yasağı getirilebileceğinin öngörüldüğü  belirtildi.


 
   
​CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, GENELKURMAY BAŞKANI'NDAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri'de Erciyes  Üniversitesi yakınlarındaki terör saldırısıyla ilgili Genelkurmay Başkanı  Orgeneral Hulusi Akar'dan bilgi aldı.
    Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişmeleri  yakından takip ettiğini, içinde çarşı iznine çıkan askerlerin de bulunduğu halk  otobüsünü hedef alan terör saldırısı hakkında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar  ile görüşerek, olaya ilişkin bilgi aldığını bildirdi.

 
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2016, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER