Kenger sakızının fiyatı altınla yarışıyor! Kilosu bin lira...

Sivas ve Malatya çevresinde dağlık bölgelerde yetişen kenger bitkisinin kök kısmından elde edilen kenger sakızı özellikleri ile dikkat çekiyor. Toplanmasının güç olması, toplayan kişi sayısının az olması dolayısıyla fiyatının yüksek olduğu ifade edilen kenger sakızının diş sağlığına, yüz felci geçiren kişilerin yüz kaslarını çalıştırmalarına, mide ağrısı ve şişkinliğine ve migren rahatsızlığına iyi geldiği biliniyor.

Kenger sakızının fiyatı altınla yarışıyor! Kilosu bin lira...

Kenger sakızı satışı yapan İbrahim Güler, "Kenger sakızının en çok tecrübe edilmiş faydalarından birisi, diş yapısını ve çene yapısını çok güçlendirmesi. Ağızda oluşan bakterilerin yok edilmesinde çok faydası var. Son zamanlarda rüzgarda kalmadan dolayı yüz felçleri geçiriliyor. Kenger sakızının yüz felcinin tedavisinde çok faydası var. Sakız genelde ticari olarak Malatya'mızın Darende ilçesinde ve köylerinde üretiliyor. Darende ilçesinin merkeze bağlı köylerinde daha çok var. Tunceli ve Elazığ ilçelerinden de çıktığı söyleniyor ancak en çok Malatya da üretimi yapılıyor. Fiyatı, bin Türk lirası civarlarında başladı ama daha da çıkacağı söyleniyor çünkü az üretiliyor" dedi.

"İŞÇİ ÜCRETİ MASRAFLI OLDUĞU İÇİN ÜRETİMDE SIKINTI OLUYOR"

Güler, kenger sakızını yurt dışına da gönderdiklerini ifade ederek, "Gurbetçilerimizin gelmesiyle birlikte taleplerimiz çok güzel ilerliyor. Yurt dışına da gönderdiğimiz oluyor. Muhafaza olarak dondurucuda bekletilebiliyor. Dondurucuda bekletilen sakız istenilen zamanda kullanılıyor. Yüzde 20, yüzde 30 arasında fiyat artışı var. Geçen yıl 700, 800 lira arasındaydı. Talebin duruma göre üretiliyor ama giderek azalıyor üretim. İşçi ücreti olarak fazla masraflı olduğu için üretimde sıkıntı oluyor. Ağustosun ortasından sonra fiyatların biraz daha yükseleceğine inanıyorum çünkü az üretiliyor" şeklinde konuştu

"KÖK KISMINDA BULUNAN SÜTÜ SAKIZ İMALATINDA KULLANILIYOR"

Diyetisyen Eda Ünal, kenger otunun kendiliğinden yetiştiğini belirterek, "Kenger otu, kenger sakızı, sakız otu, çadır dikeni ve konak sakızı gibi birçok ismi bulunuyor. Özellikle iç Anadolu ve doğu Anadolu bölgelerinde bulunan bir yabani ot, dağlık alanlarda, kayalık alanlarda, genellikle yüksek bölgelerde bulunan bir bitki. Kendiliğinden yetişiyor. Genellikle dikenli, tüylü ve mor bir yapıda oluyor. Biz bunun yapraklarını, kökünü ve meyvesini sıklıkla beslenmede yararlanıyoruz. Özellikle yaprak ve saplarını haşlayarak yemek ve çorbalarda kullanabiliyoruz. Sadece soymamız bizim için çok önemli çünkü dış kısmı dikenli olduğu için tüketilmiyor. Bunun yanında kök kısmında bulunan sütü sakız imalatında kullanılıyor. Sivas ve çevresinde bu sakız hali tüketiliyor ama çevre illerde meyvelerinden taş dibekte dövüldükten sonra kahve yapılıyor. Sakız hali normalde çiğnenebildiği gibi sütlü tatlılarda kendine has tadı ve kokusundan dolayı tercih edilebiliyor" ifadelerini kullandı.

"ANTİOKSİDAN SEVİYESİ OLDUKÇA YÜKSEK"

Ünal, kenger bitkisinin faydalarını ise şöyle sıraladı: "Kenger sakızının birçok yararı var. Özellikle antioksidan seviyesi oldukça yüksek, yapılan çalışmalarda bu antioksidan seviyesinin yüksekliği içerdiği fenolik bileşikten kaynaklı olduğu görülmüş. Hastalıklarda, kalp damar rahatsızlıklarında, bunun yanında karaciğer koruyucu özelliğiyle sıklıkla karşılaşılmış. Hipertansiyon hastalarında iyileştirici özelliği bulunmuş. Sindirim sistemi, mide rahatsızlıkları, şişkinlik, hazımsızlık gibi problemlerde oldukça etkili olan yabani bir ot. Bunun yanında diyabete karşı etkili ve anti infilomatik özelliğe sahip, migren hastalığı olan kişilerde baş ağrısının iyileştirilmesinde etkili olan bir ot" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326