Kilis’te, 2014-2015 Adlı Yıl Açılışı Yapıldı

Kilis’te, düzenlenen törenle 2014-2015 adlı yıl açılışı yapıldı.Kilis Adliyesinde gerçekleştirilen törende Kilis Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal ile Kilis Baro Başkanı Hayri Muammer Fazlıağaoğlu tarafından çelenk sunuldu. Saygı...

Kilis’te, 2014-2015 Adlı Yıl Açılışı Yapıldı
Kilis’te, düzenlenen törenle 2014-2015 adlı yıl açılışı yapıldı.
Kilis Adliyesinde gerçekleştirilen törende Kilis Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal ile Kilis Baro Başkanı Hayri Muammer Fazlıağaoğlu tarafından çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra bir konuşma yapan, Kilis Baro Başkanı Hayri Muammer Fazlıağaoğlu, Barolar avukatlık yasası gereği hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı ve insan haklarını savunmak ve korumak, bu kavramlara işlerlik kazandırmakla görevli olduğunu ifade ederek, “Barolar, yargının kurucu unsuru ve hukuk devletinin sigortasıdır. Meslektaşlarımız, Barolar ve Türkiye Barolar Birliği Cumhuriyetimizin kazanımlarının ve Hukuk Devletinin sarsılmaz tarafı ve bekçisidir. Geçtiğimiz dönemde Türkiye Barolar Birliği, Barolarımız, ve avukatlarımız, tüm tehditlere, yıldırma çabalarına, baskılara, soruşturmalara ve açılan ceza davalarına karşın bu sınavdan yüz akıyla çıkmasını bilmiş; ne pahasına olursa olsun Cumhuriyet ve demokrasiyi savunmaktan vazgeçmeyeceklerini eylem ve söylemleri ile göstermişlerdir. Ancak, hukuku uygulayanlar da bu görevlerini tam bir tarafsızlık ve cesaretle yürütmeli, adil yargılamanın sağlanmasında hiçbir etki altında kalmadıklarına dair topluma güven verecek davranışları açıklıkla göstermelidirler” dedi.
Fazlıağaoğlu, hak arama özgürlüğünü yaşama geçiren, adil yargılamanın sağlanmasında çok önemli rolleri bulunan yargının kurucu unsuru, savunmanın temsilcisi avukatların ve avukatlık mesleğinin sorunları gittikçe tırmanış gösteren boyutlara ulaştığını ifade ederek, “Bu nedenle, Avukatlar görevlerini ifa ederken ciddi boyutlarda saldırılara uğramakta, can güvenlikleri sağlanmamakta ve çoğu zaman özgürce savunma yapılamamaktadır.Tüm bu sorunlara rağmen 2014-2015 adli yılının açılışını kutlarken, ülkemizin büyük önder Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşması, yurttaşların kendileri ve ailelerinin geleceklerinden endişe etmeyecekleri , hukukun üstünlüğünün hayata geçtiği laik demokratik bir toplumda, hukuk düzeni içinde ve hukuk kurallarına uygun olarak yaşayabilmeleri için çalışmaya hiç durmadan devam etmeliyiz" dedi.
Kilis Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, ise yaptığı konuşmada, her yıl olduğu gibi bugünde hep birlikte mutluluk ve heyecan içerisinde yeni adli yılının açılışının sevincini paylaştıklarını belirterek, “Yeni adli yıl milletimize ülkemize ve tüm insanlığa adalet barış huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum. Toplumlarda devlete duyulan ihtiyaç adalete duyulan ihtiyaca bağlı olarak gelişmiştir. Adalet toplumsal ihtiyaç olarak devletin varlık sebebini oluştururken bir vicdanı güç olarak da meşruiyetinin kurucu unsuru ve sınırlarının belirleyicisi olmuştur. Cumhuriyetin kurucusu büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’de bu durumu ’İstikbal, İstiklal hürriyet her şey adaletle kaimdir’ ve adalet devletin temelidir sözleri ile ifade etmiştir. Adaletin tesisi toplumda yalnızca düzen ve birliği sağlamakla kalmaz aynı zamanda belki de daha önemlisi bireylerin kalbini yaşama sevinci ve geleceğe dair en güçlü umutları da yerleştirir. Yargı teşkilatı olarak biz hakimler Cumhuriyet savcıları ve avukatlar olarak milletimize adalet hizmetini sunmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Teşkilat olarak tek hedefimiz vatandaşlarımızın hukuki uyuşmazlıklarını ve itilaflarını en adil ve en seri biçimde çözülmesi, haksızla haklının ayrılması ve hak sahibine hakkının teslim edilmesi noktasında en iyi şekilde çalışmaktır. Bu adalet sisteminin aksamadan ve hızlı bir şekilde sunulması için özellikle son yıllarda Adalet Bakanlığı tarafından birçok il ve ilçede modern adalet sarayları inşa edilip milletimizin hizmetine sunulmuştur" diye konuştu.
Yapılan konuşmalardan sonra bir kokteyl verildi.
Adli yıl açılışına Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Belediye Başkanı Hasan Kara, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Necmi İnce, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Metin Karakuş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Bolat, AK Parti Kilis İl Başkanı Reşit Polat, daire amir ve müdürleri ile yargı mensupları avukatlar ve davetliler katıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER