Kilosu 10 Kuruş Olan Karpuzun Alıcısı Yok

Tekirdağlı karpuz üreticileri, düşük fiyattan ve ürünlerini satamamaktan şikayetçi.Tekirdağ’ın “Karpuz Diyarı” olarak bilinen Ferdanlı Mahallesi üreticileri kilosu 10 kuruş olan karpuzdan vatandaşların yanı sıra toptancıların da...

Kilosu 10 Kuruş Olan Karpuzun Alıcısı Yok
Tekirdağlı karpuz üreticileri, düşük fiyattan ve ürünlerini satamamaktan şikayetçi.
Tekirdağ’ın “Karpuz Diyarı” olarak bilinen Ferdanlı Mahallesi üreticileri kilosu 10 kuruş olan karpuzdan vatandaşların yanı sıra toptancıların da ilgisiz olduğunu ifade ettiler.
Turfanda sezonda kilosunun yüksek olmasından dolayı karpuzu yiyemeyen vatandaş karpuz sezonunda fiyatların düşük olmasına rağmen karpuz ve kavuna ilgi göstermiyor.
Karpuz ve kavunlarının kabak aşılı olmamasının yanında fiyatlarının da olduğundan daha düşük olduğunu söyleyen üretici Fikret Günay, “29 seneden beri böyle bir sene yaşamadım tüm ürünlerimiz elimizde kaldı. Karpuzumuz çok para yapmasa da ayaklar altına düşürmezdik sürümden kazanırdık ama o da olmadı. Bu sene karpuzda öyle bir seneki karpuz hem para yapmıyor hem de satılmıyor. Karpuzu alan yok. Bizim bölgemiz Bursa ile aynı bölgede olduğu için karpuz aynı zamanda çıkıyor. Bursa’nın karpuzu tercih edildiğinden onların zararı olmuyor“ ifadelerini kaydetti.
“İSTANBUL’A GİDECEK KARPUZLAR ELİMİZDE KALDI”
Ferdanlı Muhtar Vekili Orhan Karabaş, her sene karpuz ve kavun sezonunda İstanbul’dan toptancıların 3 günde bir gelerek karpuz ve kavun aldığını bu sene ise 5 günde bir 3-4 aracın geldiğini söyledi.
Önceki senelerde günde 20 traktör karpuz ve kavun sattıklarını şimdi ise 3 traktör zor sattıklarının altını çizen Karabaş, ”Şu anda İstanbul’a gidecek olan karpuzlarımız elimizde kaldı. Karpuzların elimizde kalmasının 2 sebebi var. Ya üretimimiz çok oldu ya da insanlar eskisi gibi karpuz yemiyor. Önceden 3 günde bir karpuz almaya geliyorlardı şimdi ise 5 günde bir anca geliyorlar. Tekirdağ’da karpuz tüketimi azaldı. İnsanlar sanki karpuz yememe kararı almış gibi duruyor. Burada 20 traktör tüketilen karpuz 3 traktöre kadar düştü. Karpuz tüketiminde çok düşüş var. İstanbul’dan talep az olduğundan karpuz ve kavunlarımız elimizde kaldı. Geçen sene 6 TL’ye satılan kavun bu sene 1 TL’ye satılıyor“ şeklinde konuştu.
Karpuz ve kavun üreticileri işlerinin kötü olmasından dolayı, borçlarını nasıl ödeyeceklerinin planlarını yapmaya başladı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER