Kış saati uygulaması ne zaman başlayacak? 23 Eylül Ekinoksu

23 Eylül Ekinoksunun devreye girmesiyle gündüzlerin kısalması gecelerin uzamaya başlamasının arından gün ışığından daha fazla yararlanabilmek için kış saati uygulamasının başlamasına sayılı günler kaldı. Yaz saati uygulamasının 26 Ekim Pazar günü sona ereceği Bakanlar Kurulu kararıyla kesinleşmiş oldu.

Kış saati uygulaması ne zaman başlayacak? 23 Eylül Ekinoksu

Yaz saati uygulmasının sona ereceği kış saati uygulamasına geçilecek tarih belli oldu. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta 31 Mart Pazartesi başlatılan yaz saati uygulaması, 26 Ekim Pazar günü saat 04.00’ten itibaren de bir saat geri alınarak kış saati uygulamasına geçilecek.

Saatler neden ileri ve geri alınır?

Birinci Dünya Savaşı süresince birçok ülke saatlerini yılın belli aylarında yeniden ayarlamaya başladı. Bunun amacı günün aydınlık saatlerini, insanların uyanık oldukları zamana uydurmak, dolayısıyla evlerde ve sokaklarda yanan lambalar için gerekli enerjiden tasarruf sağlamaktı.

Bugün de aynı uygulamaya devam edilmekte, ilkbaharda size kaybettirilen bir saat,
sonbaharda geri verilmektedir.

Yaz günlerinde gün ışığı, yani aydınlık saatler çok daha uzun olmasına rağmen hala tasarruf için saatlerin niçin bir saat ileriye alındığı çoğunlukla anlaşılmaz. Bunun en kısa açıklaması ‘gece zamanını da gündüze katmaktır’ ama bizler zaten karanlık olan saat 24:00′de değil de 23:00′de yatmamızın ülkemize ne kazandıracağını genellikle anlayamayız.

Saatleri ileri almanın kış mevsimi ile alakası yoktur. Kış aylarında standart zaman uygulanır. Ancak yaz günlerinde çok uzun aydınlık geçen bir zaman süresi vardır. Amaç bu sürenin başlangıcını ileri kaydırarak, akşam olma süresini bir saat uzatmaktır.

Yaz günleri hava çok erken aydınlanır. Eğer çiftçi değilseniz saat 05:00′de uyanmanıza gerek yoktur. Ancak gün ışığından tasarrufa gerek duymayarak saatlerimizi ileri almasaydık, bakın ne olurdu?

Dünyada güneşin 21 Haziranda 04:43′de doğduğu bir yer seçelim. Siz burada yaşıyorsunuz ve saat sekizde işte olmak için saat altıyı çeyrek geçe yataktan kalkmak zorundasınız. Bu seçtiğimiz yerde güneş ufukla 6 derece açı yaptığında, standart saat ile saat 05:11 civarlarında etraf tamamen aydınlanır. Bu durumda ileri alınmış saatler 06:15′I gösterir yani gerçekte siz işe bir saat erken gitmiş olursunuz ama ışığı yakmadan saate bakar, tıraş olup kahvaltı yapabilirsiniz. Akşamları ise, her zaman 24:00′de yatmaya vücudunu alıştırmış bir insan, bir saat önce yatmak zorunda kalmış olur ama hava kararınca gece evde ve sokakta lambaların yanma süresi bir saat kısalmış olur.

Gün ışığından tasarrufun sanayinin kullandığı elektrikle alakası yoktur. Onlar gece de, gündüz de olsa zaten aynı elektrik enerjisini harcarlar. 


Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326