Kocaeli’nde Tüm Osb’lerde Mesleki Lise Oluşturulması Kararı Alındı

Kocaeli Valiliği İl İstihdam Kurulu Toplantısı’nda, il genelinde yer alan tüm OSB’lerde 2015 eğitim-öğretim yılı öncesi mesleki lise oluşturulması kararı alındı. Projeye göre kurulacak liselerin yönetimi daha sonra OSB yönetimlerine...

Kocaeli’nde Tüm Osb’lerde Mesleki Lise Oluşturulması Kararı Alındı
Kocaeli Valiliği İl İstihdam Kurulu Toplantısı’nda, il genelinde yer alan tüm OSB’lerde 2015 eğitim-öğretim yılı öncesi mesleki lise oluşturulması kararı alındı. Projeye göre kurulacak liselerin yönetimi daha sonra OSB yönetimlerine verilecek.
Kocaeli Valiliği İl İstihdam Kurulu Toplantısı, Valilik 100. yıl toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, KOÜ Rektör Yardımcısı Bekir Çakır, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, KOTO Başkanı Murat Özdağ, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya, İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, İşçi Konfederasyonu Başkanı Adnan Uyar, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, Sakatlar Konfederasyonu Temsilcisi Dursun Karaman ve daire müdürleri katıldı.
Toplantıda, Vali Güzeloğlu’nun bir önceki görev yeri olan Mersin’de uygulamaya koyulan ve büyük oranda başarı sağlanılan, OSB’lere meslek lisesi kurulması uygulamasının Kocaeli’nde uygulanması yönünde karar alındı. Proje hakkında konuşan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “İstihdam en önemli konuların başında gelmektedir. Mesleğe dayalı eğitimde uzmanlaşmak gerekiyor. Nitelikli insan gücünüz olmalıdır. Ülkemizin genç nüfusu vardır. 600 bin kişi sektörlere başvurmaktadır. Türkiye ekonomisi eğitimli iş gücüne ihtiyaç duymaktadır. OSB’lerde gelen talepler doğrultusunda insan gücünün eğitimini sağlamalıyız. Meslek liselerimiz vardır. Temel sorun çözülmedi. Teorik eğitim verilirken pratik eğitim olmadı. Güncel yakalanmadı. Güncel üretim mekanik, teknik eğitim okul bünyesine aktarılamadı” dedi.
Üreten OSB’lerin içerisine eğitimi sağlayan okulların yerleştirilmesi gerektiğini ifade eden Güzeoğlu, “Biraz önce sizlere paylaşılan ve aslında bize gelen taleplerin sonucunda haklı bir beklentiyle artık ertelenemez olan, çok güçlü bir beklenti, organize sanayi bölgelerimizden başlayarak reel kesimin talepleri doğrultusunda, oranın beklediği aradığı alan ve dalda yetişmiş insan gücünü sağlamamız. Bugüne kadar bizim meslek liselerimiz vardı. Fakat temel bir sorun giderilemedi. Meslek liseleri teorik eğitimi verirken, üretimi gerçekleştiren bölge, işletme ve sanayiden kopuk, uzak ve bağımsız bir eğitim yerdi. OSB’lerde kuracağımız okullarla amaçladığımız öğrencilerin, okullarını bitirdiği zaman yabancılık çekmeden, eleman ihtiyacını giderme talebiyle işe girdiğinde bildiği üretim bandının içerisinde hemen onun bir parçası olması. İşin doğrusu bu, dünyanın başaran ülkelerinin yaptığı da bu. Bizim de yapacağımız bu” diye konuştu.
2015 yılı eğitim öğretim dönemi öncesinde projenin hayata geçirileceğini belirten Güzeloğlu, “Amacımız kurulu OSB’lerimizin hepsinde içinde ve ilişkisi tesis edilmiş bir şekilde, ‘Üreten ve eğiten’ başlığı altındaki OSB’nin ve her OSB için de o bölgede uzmanlaşmış, yoğunlaşmış, öne çıkmış sanayicimizin ve üreten insanımızın talebi doğrultusunda belirlenmiş bölümleri içerir meslek liselerinin hayata geçirilmesidir. Bu toplantıya gecikme sebebim olan Gebze Organize Sanayi Bölgesi yönetimiyle görüşmemde bunu masaya yatırdık. Ve GOSB’da da mutabakatı sağladık. Önümüzdeki sene GOSB’da kendi yönetimini üstlendiği, kendi talepleri doğrultusunda belirlenen bölümleri içerir meslek lisesini orada hayata geçiriyoruz. Eğitim yeri, üretimi yapan sanayicinin tesisidir. Çünkü orada eğitim alacak. Okul diye aklınıza ayrımlaştırılmış, üretimin dışına alınmış, sınırlandırılmış alan değil tam aksine iç içe, her an birlikte bir iş ilişkisi akla gelmelidir” dedi.
Toplantıda son bölümde ise Mayıs ayı içerisinde açılması planlanan DOMİF İstihdam Fuarı için Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu öncülüğünde protokol imzalandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327