Kovancılar’da Kadınlara Kanser Taraması Ve Eğitimi Verildi

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından kadınlara 2 gün süreyle kanser taraması ve eğitimi verildi.İlçedeki aile hekimleri ve Toplum Sağlığı Merkezi ile KETEM tarafından kanser tarama...

Kovancılar’da Kadınlara Kanser Taraması Ve Eğitimi Verildi
Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından kadınlara 2 gün süreyle kanser taraması ve eğitimi verildi.
İlçedeki aile hekimleri ve Toplum Sağlığı Merkezi ile KETEM tarafından kanser tarama ve eğitim programı düzenlendi. Kanser vakalarının erken teşhisi ve halkın kanser konusunda farkındalığının artırılması programına 27 bayan katıldı. Programda kadınların kendi kendine meme muayenesi anlatılarak, bu muayeneyi evlerinde düzenli olarak yapmaları istenilirken, çevrelerindeki kişilere de öncü olmaları istendi.
Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. İbrahim Halil Akkuş, KETEM’deki tarama ve eğitim faaliyetlerinin devam ettiğini bildirerek, "Ulusal meme kanseri tarama standartlarında 40-69 yaş grubu kadınların 2 yıl ara ile mamografi çektirmeleri gerekir. Rahimağzı kanseri tarama standartlarında 30-65 yaş grubu kadınlar 5 yılda bir Smear ve HPV testi ile serviks kanseri taraması yaptırmaları gerekir. Kalınbağırsak kanser tarama standartlarında 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkekler 2 yılda bir gaitada gizli kan testi ile kolon kanseri taraması yaptırmaları gerekiyor. Ayrıca tüm bireylerin 50 ve 60 yaşlarında olmak üzere şikayetleri olmasa dahi 10 yıl ara ile kolonoskopi tetkiki yaptırmaları gerekiyor" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER