Kuş gribi virüsü 2 mutasyon sonra ölümcül olabilir

Nerdeyse her yıl yeni bir virüs dünyayı korkutmaya devam ediyor. Birkaç yıl önce yine herkesi korkutan kuş gribi uzmanlara göre bu kez mutasyona uğrayarak geri döndü. Sağlık Servisi 27 Mayıs 2015 Dünya için<br>felaket olabilir

Kuş gribi virüsü 2 mutasyon sonra ölümcül olabilir
Bilim insanlarına göre ölümcül virüs 2 kere daha mutasyon geçirirse insandan insan kolayca bulaşabilecek. Eğer bu öngörü gerçekleşirse 1918'deki İspanyol Gribi kadar öldürücü olabilir ve pandemik bir hale gelebilir. Cambridge Üniversitesi'nden Profesör Derek Smith'e göre sadece 5 amino asit sonrasında insandan insana bulaşır hale gelecek ve bilim adamları bu mutasyonların 3 tanesinin gerçekleştiğini. 2 mutasyon sonrasında bu hale gelebileceğini belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nden uzmanlar da bu derecede yayılmasının ne zaman olacağını kimsenin öngöremediğini ancak bunun öldürücü bir virüs olduğunu söylüyor. Ancak işin bir diğer boyutu da Dünya Sağlık Örgütü'nün 1918'deki İspanyol Gribi'nin yaşandığı yıllardakinden çok daha etkin olması. Dolayısıyla alınacak önlemlerle bundan korunabileceği belirtiliyor. 


Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2015, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326