Kütahya'daki orman yangını kontrol altında! Ciğerlerimiz yandı

Kütahya’nın Emet ilçesinde çıkan orman yangınını, havanın aydınlanmasıyla 26 helikopter ve 9 uçaklık hava gücüyle kontrol altına alındı.

Kütahya'daki orman yangını kontrol altında! Ciğerlerimiz yandı

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte orman yangınlarında yeniden yükseliş meydana geldi. Kütahya ve Manisa'da dün akşam saatlerinde yangın çıktı. Akşam üzeri başlayan yangınlar rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılarak yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı. İki ilde de alevlerin yaklaştığı yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlar tahliye edildi.

YANGININ KAYNAĞI HENÜZ TESPİT EDİLEMEDİ

Kütahya'daki orman yangınları ise daha çok Emet ilçesine bağlı Küreci köyü ile Samrık köyü arasında kalan bölgede yoğunlaştı. Buradaki yangının neden kaynaklandığı ise henüz tespit edilemedi.

ÇOK SAYIDA EKİPMANLA MÜDAHALE EDİLDİ

Ormanda çıkan ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede 3 noktaya daha sıçrayan yangın nedeniyle gökyüzü kara dumanla kaplandı. Yangına 2 tanker uçak, 6 helikopter, 29 arazöz, 8 su ikmal aracı, 6 dozer, 3 greyder, 8 itfaiye aracıyla ile müdahale edildi.

8 HELİKOPTER GÖREVLENDİRİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı, Kütahya Emet'te devam eden yangın söndürme çalışmalarına destek amacıyla İzmir ve Isparta'dan 8 helikopterin görevlendirildiğini bildirdi.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Kara Havacılık Komutanlığı tarafından görevlendirilen ve yangın söndürme teçhizatına sahip helikopterlerin bölgeye intikal ettiği belirtilerek, Emet'te bulunan bir adet İHA ile yangın söndürme çalışmaları havadan takip edilerek koordinasyon için görüntü aktarımı yapıldığı aktarıldı.

Paylaşımda ayrıca, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığından görevlendirilen personel ve yangın söndürme araçlarının da bölgeye sevk edildiği kaydedildi.

YANGINDAN BU SABAH SAATLERİNDE İYİ HABER GELDİ

Kütahya'daki yangından bu sabah saatlerinde ise iyi haber geldi. Ekipler, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yangını söndürmeyi başardı.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2022, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326