Manisa’da Bağdatlı Düşünür Al Kindi Hakkında Konferans Verildi

Aktiffelsefe Manisa Şubesi tarafından dernek lokalinde düzenlenen etkinlikte, “İnsanlığın 12 büyük adamından biri” olarak nitelendirilen Bağdatlı düşünür Al Kindi hakkında bir konferans verildi.Gecede fizik, matematik, felsefe, kimya,...

Manisa’da Bağdatlı Düşünür Al Kindi Hakkında Konferans Verildi
Aktiffelsefe Manisa Şubesi tarafından dernek lokalinde düzenlenen etkinlikte, “İnsanlığın 12 büyük adamından biri” olarak nitelendirilen Bağdatlı düşünür Al Kindi hakkında bir konferans verildi.
Gecede fizik, matematik, felsefe, kimya, tıp, astronomi gibi birçok alanda çalışmalar yapmış olan Al Kindi’nin “Üzüntülerden kurtulma yolları” adlı eseri incelendi.
Her defasında farklı bir konu ile zamansız değerleri aktarmaya çalışan Aktiffelsefe üyeleri bu defa da psikofizyolojinin kurucusu olan, izafiyet teorisi ve optik bilimi ile ilgilenen ve müzikteki notalardan tarihte ilk defa bahseden Bağdatlı düşünür Al Kindi hakkında bir konferans düzenledi. Dernek üyelerinden Perihan Bezci’nin aktardığı konferansta Al Kindi’nin “Üzüntüden kurtulma yolları” adlı kitabı üzerinde duruldu. Ahlak ilmi ne işe yarar, nefsin ıslahı, üzüntünün kaynağı ve anlamı, alışkanlıkların üzüntüler üzerindeki etkisi gibi birçok konunun irdelendiği konferansta üzüntüyü azaltmanın pratik yolları hakkında da ipuçları verildi. Bezci “Gönül Adamı” ve birbirinin derdine çare bulma gibi interaktif eğitimler ile izleyicilerin dikkatini çekerken müzik tiplerinin de yaşantılarımızdaki üzüntülerimizi nasıl etkilediğini de dinlettirdiği şarkılar ile aktarmaya çalıştı. Konu ile ilgili iradeyi merkeze koyan stoacı filozoflar Buda ve Platon’dan da örnekler verildi.
Dernek Başkanı Emel Tokuyan ise yaptığı konuşmada, “Tarihte kalıcı olan birçok değerle Manisalıları buluşturmak istiyoruz. Felsefe çalışıyoruz ve çalıştıklarımızı da paylaşma ihtiyacı hissediyoruz. Bu anlamda Perihan kardeşimize bizi bu değerli fikirler ile buluşturduğu için çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca 24 Şubat tarihinde yeni felsefe seminerlerimize katılmak isteyen tüm Manisalıları derneğimize davet ediyoruz” dedi.
Konferans, Dernek Başkanı Emel Tokuyan’ın konuşmacı Perihan Bezci’ye çiçek takdim etmesi ile birlikte seyircilerin alkışları eşliğinde son buldu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327