May'den AB'ye ağır suçlama

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliğini (AB) İngiltere’deki seçimleri etkilemeye çalışmakla suçladı.

May'den AB'ye ağır suçlama

May, erken seçim sürecini resmen başlatmak üzere parlamentonun feshi  için Kraliçe 2. Elizabeth’le görüşmesinin ardından Başbakanlık Ofisi “10  Numara”da açıklamalarda bulundu.

Kıta Avrupası'ndaki basının İngiltere’nin müzakere pozisyonunu yanlış  yansıttığını savunan May, “Avrupa Komisyonunun müzakere duruşu katılaştı.  Avrupalı siyasetçiler ve yetkililer İngiltere’ye yönelik tehditlerde bulunuyor.  Bütün bu eylemlerin zamanlaması İngiltere’de 8 Haziran’da yapılacak genel seçimin  sonucunu etkileme kastıyla ayarlanmış.” diye konuştu.

AB ile ülkesinin birlikten ayrılması (Brexit) konusunda bir anlaşmaya  varmak istediğini belirten May, “Ancak son birkaç günde yaşanan olaylar  gösteriyor ki bizim dileklerimiz ne olursa olsun ve Avrupalı siyasetçilerin  pozisyonları ne kadar makul olursa olsun, Brüksel’de bu müzakerelerin başarıya  ulaşmasını istemeyenler var.” görüşünü dile getirdi.

İngiltere vatandaşlarını da uyaran  May, “Eğer bu müzakereleri doğru  yapamazsak, eğer Brüksel’deki bürokratların bizi ezmesine izin verirsek, herkes  için gerçek fırsatlar içeren daha adil bir toplum olma şansını kaybederiz.”  ifadelerini kullandı.

"Brüksel dedikodusu"

May dün BBC'ye yaptığı açıklamada da son dönemde müzakerelerin zorlu  geçeceğine dair işaretlerin ortaya çıktığını belirterek, AB'nin kendisinin ne  kadar "zorlu bir kadın" olduğunu göreceğini söylemişti.

Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung'un pazar baskısında yer  verdiği bir haberde, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in May ile  görüşmesinin ardından, "10 Numara'dan 10 kat fazla şüpheyle çıktım." dediği öne  sürülmüştü. Haberde Juncker’in, May için "Başka bir galakside yaşıyor." ifadesini  kullandığı, AB Komisyonu yetkililerinin de May'in Brexit için herhangi bir planı  olmadığını ve müzakerelere gerçekçi yaklaşamadığını düşündükleri iddia edilmişti.

May, Alman gazetesinin haberindeki iddialara ilişkin "Bence bunların  çoğu Brüksel dedikodusu." demişti.

Geçen yılki AB referandumunda Brexit için karar alan İngiltere, 29  Mart'ta AB'ye gönderdiği mektupla iki yılda sonuçlanacak ayrılık sürecini resmi  olarak başlatmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326