Merkez Bankası'nın kararından sonra dolar uçtu

Merkez Bankası Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısından sonra repo faizini değiştirmeyeceğini duyurdu. Merkez Bankası'nın faiz açıklamasından sonra dolar yükselişe geçerek 7 ayın zirvesine çıktı.

Merkez Bankası'nın kararından sonra dolar uçtu

Merkez Bankası Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda politika faizi olan bir haftalık repo faizi değiştirilmeyerek yüzde 8,25 olarak belirlendi.

Merkez Bankası borçlanma faizi yüzde 7.59'de bırakırken borç verme faizini ise yüzde 11.25'te tuttu.

DOLAR 7 AYIN ZİRVESİNDE

Ekonomistlerin beklediği bu kararın ardından bugün 2.25 TL ile Mart ortasından bu yana en yüksek seviyeyi zorlayan dolar yatay seyrediyor. Karar öncesi 2.2480 TL olan dolar kararın ardından önce 2.2460 TL'ye düştü. Ancak dolar sonrasında yükselişe geçerek 2,2535 TL ile son 7 ayın zirvesini gördü. Gösterge bono faizi ise yüzde 9,34 ile gün içi en yüksek seviyesine yakın.

"ENFLASYONDA İYİLEŞME SAĞLANANA KADAR..."

Açıklamada şöyle denildi:

"Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Zayıflayan küresel talebe rağmen ihracat dengeli büyümeyi desteklemeye devam etmektedir.

Yılın başında alınan makroihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkileri gözlenmeye başlanmıştır. Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bununla birlikte düşen emtia fiyatlarının enflasyon üzerindeki yukarı yönlü riskleri sınırlayabileceği değerlendirilmiştir.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır." Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326