Mersin Ülkü Ocakları, Uygur Türkleri İçin İmza Kampanyası Başlattı

Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanlığı tarafından, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine karşı uygulanan idam cezalarının durdurulması için imza kampanyası başlatıldı.Mersin İl Ocak binası önünde kurulan stantta başlatılan imza kampanyası...

Mersin Ülkü Ocakları, Uygur Türkleri İçin İmza Kampanyası Başlattı
Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanlığı tarafından, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine karşı uygulanan idam cezalarının durdurulması için imza kampanyası başlatıldı.
Mersin İl Ocak binası önünde kurulan stantta başlatılan imza kampanyası ile ilgili açıklama yapan Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Hüsnü Doğan, "Yarım asrı aşkın bir süredir, komünist Çin işgali altında olan Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne yönelik zulüm sistematik olarak devam etmektedir. Bölgede soydaşlarımız bir soykırıma tabi tutulmakta, Türk milletinin izleri Doğu Türkistan topraklarından silinmeye çalışılmaktadır. Çin işgal yönetimi, uyguladığı basın ve internet sansürü ile bölgede yaşanan dramı dünya kamuoyundan gizlemektedir. Vatanlarını ve hatıralarını geride bırakarak, Çin’in zulmünden kaçan soydaşlarımızın göze aldıkları riskler bile ne denli ağır bir baskının yaşandığını göstermektedir. Yaklaşık bir ay önce Tayland üzerinden, Çin’in zulmünden kaçmaya çalışan 300 civarında soydaşımız, yetkililer tarafından ormanlık bir arazide bulunmuşlardır. Her gün yeni bir can pazarının yaşandığı Doğu Türkistan’ı, terk etmek zorunda kalan bu soydaşlarımız, Tayland’da ormanda kaldıkları süre zarfında açlığa, hastalıklara ve vahşi doğaya karşı adeta bir ölüm kalım savaşı yaşamışlardır. Tüm bu imkansızlıklara rağmen yaşamayı başaran soydaşlarımız için bazı medya organlarında da belirtildiği gibi yeni bir tehlike söz konusudur. Taylandlı yetkililere Türkiye’ye sığınmak istediklerini belirten soydaşlarımızın, Çin’e teslim edilebileceği konuşulmaktadır" diye konuştu.
300 kişinin Çin’e iadesi durumunda idam edileceklerini savunan Doğan, "Bu bir realite olarak önümüzde dururken, soydaşlarımızın Çin’e teslim edilmesi katliama ortak olmak demektir. Bugüne kadar zorda kalan herkese kucak açmış olan Türkiye Cumhuriyeti, soydaşlarımız ile olan tarihi, kültürel, dini ve insani bağlarımız hasebiyle Tayland ile gereken görüşmeleri ivedilikle yaparak, Uygur Türkleri’nin ülkemize gelmesini sağlamalıdır. Zira her geçen gün Uygur Türkleri’nin aleyhine işlemekte, gerek Çin tehdidi gerekse hastalıklar gün geçtikçe artmaktadır. Zulme uğrayan Müslüman Türk olduğunda tüm dünya ’lal’ olsa, sözde insan hakları havarileri kınamaktan bile aciz kalsa da Uygur Türkleri haklı davalarında asla yalnız değillerdir. ’300 Uygur Türk’ü, Türkiye’ye Gelsin’ başlığı altında tarafımızdan toplanacak olan tüm imzalar, yetkili mercilere gönderilecek ve böylece Türk milletinin soydaşlarına olan desteği, Türk milletinin bu konudaki kararlılığı bir kez daha gösterilecektir. Zulümden ve işkenceden dolayı yurtlarını terk ederek, Tayland’a sığınmış olan soydaşlarımızın Çin’e teslim edilerek katledilmesine mani olunması için Türkiye’ye getirilmesi gerektiğini düşünen, tüm vicdan sahiplerini bu kampanyamıza destek olmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.
Doğan, imza kampanyasının 14 Aralık’a kadar süreceğini sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326