Mestanlılar geleneksel dostluk yemeğinde Podyum Davet’te buluştu

Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği’nin her yıl düzenlediği dostluk yemeği yoğun ilgi gördü.

Mestanlılar geleneksel dostluk yemeğinde Podyum Davet’te buluştu

Bu yıl 10. düzenlenen yemekte bir araya gelen Mestanlılar ve dostlarının buluşma adresi ise “Podyum Davet”oldu. Geceye Bulgaristan Mestanlı Belediye Başkanı Sunay Hasan, Meclis Başkanı Ömer Lütfü, ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.

Yemek renkli görüntülere sahne olurken, gecede konuşan Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk, “Bu 10. buluşmamız Mestanlı’dan, Ankara’ dan , İzmir’den, istanbul’dan ve diğer illerden bu gelerek bizimle olan tüm hemşerilerimize, sonsuz teşekkür ederiz. “diye konuştu. Ata topraklarını hiçbir zaman unutmadıklarını vurgulayan Başkan Hasan Öztürk, “Biz topraklarından farklı nedenler ile koparak Türkiye’ye yerleşen göçmenlerin ülkemize katacağı nice değerler bulunmakta. Dünyanın neresinde olursak olalım bir araya gelmek ve çocuklarımızı kaynaştırmak zorundayız. Bu birlikteliği sağlayarak ülkemize Bursa’ya Mestanlımıza katkı koymak zorundayız. Biz hemşeriler olarak burada buluşuyoruz ama kalbimizin yarısı, göç etmek zorunda kaldığımız topraklarımız olan Mestanlı’da o toprakları seviyoruz oradaki kardeşlerimizi seviyoruz. Onlarla bir araya gelmek için destek olmak için birlik ve beraber olmak için çabalıyoruz. İşte bunun bir örneği Dünya Mestanlılar buluşmasıdır 2010 yılında ilk olarak o dönemki Mestanlı Belediye başkanı Erdinç Hayrulla, ile bu ile bir günü olarak başladığımız etkinliğimizi 1 haftaya yayarak bir festival havasına çevirdik. Bu gün herkes gezi takvimlerini bu haftaya göre ayarlıyor. Her yıl Temmuz’un son haftası bu etkinliğimiz devam edecek ve daha ileriye taşıyacağını bildiğimiz Belediye Başkanımız Sunay Hasan’a güveniyoruz .

Bu etkinliğin oluşmasına katkı sağlayan başta Bursa Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Mestanlı Belediyesine de teşekkür ederim. Burada duyurmak isterim. Bu yıl ilkini İzmir’de 29 Ekim’de yapacağımız buluşma yemeği daha sonraki yıllarda Bursa’da aynı tarihte devam edecek “dedi.. Bulgaristan’dan gelen Klarnet virtüözü Musi Hakkı Mestanlıların buluşma gecesine balkan ezgileri ile adeta renk katarken, Bal–Göç eski Başkanlarından Hasan Altınsoy’un oynadığı “Harman dalı” geceye damgasını vurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER