Meteorolojiden 35 il için sarı alarm!

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden son dakika haberi geldi. Meteorolojinin 8 Haziran verilerine göre çok sayıda il için sarı alarm verildi.

Meteorolojiden 35 il için sarı alarm!

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yağışlı hava uyarısı geldi. Meteorolojinin günlük verilerine göre bugün birçok ilde kuvvetli yağış bekleniyor. Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacağı aktarılırken vatandaşların olumsuz şartlara karşı (ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgâr, hortum oluşma riski, ulaşımda aksamalar gibi) dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi. Marmara parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi, Gaziantep, Kilis, Kütahya, Afyonkarahisar ve Van çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Karadeniz’in iç kesimleri (Bolu, Karabük, Kastamonu, Amasya, Tokat, Çorum, Gümüşhane, Bayburt, Artvin ile Sinop, Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon’un iç kesimleri), Akdeniz’in iç kesimleri (Isparta, Burdur, Antalya'nın kuzeybatısı, Kahramanmaraş’ın batısı ile Adana, Mersin ve Osmaniye’nin kuzeyi), İç Anadolu’nun güney ve doğusu (Kırıkkale, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya, Karaman) ile Ankara, Çankırı, Kars ve Ardahan çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

ÇOK SAYIDA İL İÇİN SARI ALARM

Meteoroloji, Bolu, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Kars, Bayburt, Gümüşhane, Sivas, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Nevşehir, Aksaray,Konya, Isparta, Burdur, Antalya, Karaman, Mersin, Adana, Kahramanmaraş ve Osmaniye için sarı uyarıda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER