Milletvekili danışmanına "cinsel taciz" cezası!

Milletvekili danışmanı Ozan Yiğit A, TBMM'de görevli bir memura yönelik "cinsel taciz" ve "kişilerin sükununu bozma" suçlamasıyla yargılandığı davada suçlu bulundu. Mahkeme, danışmanın 75 gün hapisle cezalandırılmasına ve bin 500 lira ceza ödemesine hükmetti.

Milletvekili danışmanına "cinsel taciz" cezası!
TBMM'de Halkla İlişkiler Bölümünde memur olarak görev yapan Ş.B, danışman Ozan Yiğit A'nın kendisini rahatsız ettiğini öne sürerek, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundu. Şikayet üzerine hazırlanan iddianame ile Ozan Yiğit A. hakkında, Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesinde "cinsel taciz" ve "kişilerin sükununu bozma" suçlamasıyla kamu davası açıldı. 

Ş.B. mahkemedeki beyanlarında, Ozan Yiğit A. ile 2007'de tanıştığını ve Ozan Yiğit A'nın kendisiyle evlenmek istediğini söylediğini aktardı. Evli olduğunu ve bu talebi kabul etmediğini söyleyen Ş.B, kendisine bir cep telefonu hattı lazım olduğunu ve bunu duyan Ozan Yiğit A'nın bir hat alarak kendisine verdiğini belirtti. Daha sonra hattan eşinin haberdar olduğunu anlatan Ş.B, "Ozan Yiğit A, hat kendi üzerine olduğu için telefon dökümü çıkarttı ve beni tehdit etmeye başladı. Bana başka biri ile ilişkim olduğunu ve eşime, oğluma söyleyip beni rezil edeceğini söyledi. Depresyon tedavisi görmeye başladım." ifadelerini kullandı. 

Aralıklarla Ozan Yiğit A'nın kendisine sözlü tacizde bulunduğunu ve başkasıyla ilişkisi olduğu iddialarının doğruyu yansıtmadığını öne süren Ş.B, olayın tanıklarının olduğunu, aile saadetinin bozulduğunu belirterek, Ozan Yiğit A'nın cezalandırılmasını istedi. 

"İddialar tamamen hayal ürünüdür" 

Sanık Ozan Yiğit A, hakkındaki iddiaları reddetti. Ozan Yiğit A, "Ş.B. 2012 yılı şubat ayında benden telefon hattı almamı istedi. Ben de kendisine hat aldım. Bir süre sonra tekrar geldi, 'Aldığımız hat güvenli olmayabilir. Bunu iptal edip başka hat alır mısın?' dedi. Ben de kendisine başka bir hat aldım. Daha sonra kendisinden uzaklaşmaya karar verdim. Bunun üzerine bana karşı tavırları değişti. İddialar tamamen hayal ürünüdür." diyerek kendisini savundu. 

Suçlu bulundu 

Yargılama sürecinin sonunda mahkeme, TBMM'de yapılan disiplin soruşturmasına ilişkin dosya, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığından alınan iletişim tespit tutanakları, konuyla ilgili düzenlenen bilirkişi raporu ve tanık beyanlarını delil olarak kabul ederek, Ozan Yiğit A'nın "cinsel taciz" suçundan 75 gün hapis cezasına, "kişilerin sükununu bozma" suçundan ise bin 500 lira cezaya çarptırılmasına hükmetti. Ozan Yiğit A'nın daha önce suç kaydı olmaması sebebiyle Ceza Muhakemesi Kanunu'nun ilgili maddelerince cezası 5 yıl boyunca ertelendi. 

"Görevine son verin" talebi 

Ozan Yiğit A'nın "cinsel taciz" ve "kişilerin sükununu bozma" suçlarını işlediğine yönelik karar üzerine Avukat Yasin Beşir Vural, TBMM Başkanlığına bir dilekçe vererek, Ozan Yiğit A'nın görevinden uzaklaştırılması talebinde bulundu. Ancak hükmün açıklanmasının 5 yıl ertelenmesi kararı gerekçe gösterilerek bu talep reddedildi.

 
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 12:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
yiğido
yiğido - 6 yıl Önce

hangi partiden ve hangi vekilin danışmanı olduğu da yazılsa da partiler zan altında kalmasaydı.

SIRADAKİ HABER

banner321

banner326