'Montrö bildirisi' davasında istenen cezalar belli oldu

Kamuoyunda "amirallerin Montrö bildirisi" olarak bilinen açıklamada imzası bulunan emekli askerlerin yargılandığı davada savcı, 91 sanık için beraat, aralarında Atilla Kıyat, Ergün Mengi, Ramazan Cem Gürdeniz ve Türker Ertürk'ün bulunduğu 12 sanık için de mahkumiyet kararı talep etti.

'Montrö bildirisi' davasında istenen cezalar belli oldu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca kamuoyunda 'amiraller bildirisi' olarak bilinen açıklamada imzası bulunan 103 emekli amiral hakkında, 'devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma' suçundan 12'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ankara 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü celsesine bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

'SEÇİLMİŞ HÜKUMETİ HEDEF ALDILAR'

Savcı, mütalaasında; sanıklar Alper Çetin Tezeren, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Arif Vehbi Alpman, Ergün Mengi, Işık Biren, İlker Güven, Mustafa Özbey, Namık Kemal Çalışkan, Osman Metin Açımuz, Ramazan Cem Gürdeniz ve Türker Ertürk'ün, 'ADMEK-2' isimli WhatsApp grubunda bildiri taslağının paylaşılmasından itibaren metnin oluşturulmasına kadar katkı sunduklarını, altını imzalamayı kabul ettiklerini ve yayımlanması için anlaştıklarını belirtti. Mütalaada, sanıkların, seçilmiş hükumeti hedef alarak muvazzaf askeri personel ile toplumun muhalif kesimlerini birlikte harekete geçirmek üzere anlaştıkları belirtilerek, bildiride geçen 'Montrö' vurgusunun da araç olarak kullanıldığı aktarıldı.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326