Nato zirvesinde Erdoğan - Merkel görüşmesi

Galler'de gerçekleştirilen NATO zirvesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir araya geldi. Dinleme krizi sonrası bir araya gelen liderlere, Dışişleri Bakanları da eşlik etti. Toplantının içerine dair bir açıklama yapılmadı.

Nato zirvesinde Erdoğan - Merkel görüşmesi

Galler'deki NATO zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.

Türkiye ile Almanya arasındaki dinleme krizinin yankılarının sürdüğü sırada gerçekleşen görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Alman mevkidaşı Frank Walter Steinmeier de katıldı.Görüşmenin içeriğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Suriye ve Irak bölgesinde kararlı adımlar atılmalı

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, dün NATO zirvesinde liderlere hitaben yaptığı konuşmada, "Suriye ve Irak'ta bölgesel güvenlik ve istikrarı tehdit eden şiddet ortamına karşı bütüncül bir yaklaşımla kararlı adımlar atılması gerektiğini" vurguladığı belirtildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cardiff'te devam eden NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin dünkü oturumlarında yaptığı konuşmada, Irak, Suriye ve Ukrayna'daki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini aktardı.
Erdoğan, Afganistan konusunun görüşüldüğü, müttefik ve ortak ülke devlet ve hükümet başkanlarınının katılımıyla yapılan toplantıda, kritik ve hassas bir süreçten geçen Afganistan'a önümüzdeki dönemde de Türkiye olarak destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Terör örgütlerine karşı kapsamlı bi strateji geliştirilmeli

Erdoğan, Cardiff Kalesi'ndeki Kuzey Atlantik Konseyi Çalışma Yemeği'ndeki konuşmasında da Irak, Suriye ve Ukrayna'daki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO'nun karşı karşıya bulunduğu temel güvenlik sınamalarının ele alındığı çalışma yemeği esnasındaki konuşmasında, "Suriye ve Irak'ta bölgesel güvenlik ve istikrarı tehdit eden şiddet ortamına karşı bütüncül bir yaklaşımla kararlı adımlar atılması gerektiğine" işaret etti. Erdoğan, "Şam rejiminin yaptıklarına seyirci kalınması neticesinde bölgede ortaya çıkan kaos ortamından yararlanan terör örgütlerine karşı kapsamlı bir strateji geliştirilmesi gerektiğini" vurguladı. 


Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2014, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER