'Ne zaman bir erkeği terk etsem evi bana kalıyor'

Türk diplomat Burhan Asaf Belge dahil 9 kez evlenen Macar asıllı Hollywood yıldızı Zsa Zsa Gabor, kalp yetmezliğinden 99 yaşında ABD'de hayata veda etti. Ünlü oyuncunun, evlilikleri hakkında yaptığı komik açıklamalar dikkati çekti.

'Ne zaman bir erkeği terk etsem evi bana kalıyor'

1936 Macaristan Güzeli seçilen ve bir süre Türkiye'de yaşayan Zsa Zsa Gabor, ilk evliliğini 1937 yılında Murat Belge'nin babası Türk siyasetçi Burhan Asaf Belge ile yapmıştı. Belge ile evlendiğinde henüz 19 yaşında olan Gabor, Ankara'da cemiyet hayatının içine girerek hareketli sosyal hayata ilk adımını atmıştı.
elge'den 1941'de boşanan Gabor, II. Dünya Savaşı sırasında ABD'ye taşındı. Burada, Türk müzisyen-yapımcı Ahmet Ertegün tarafından  ABD sosyetesine tanıştırıldı. 1942'de Hilton Otelleri'nin sahibi Conrad Hilton ile evlenen Gabor'un bu ilişkiden tek çocuğu olan Francesca Hilton doğdu. Hilton'dan 1946'da boşanan ünlü yıldız, Hollywood'da ilk filmini 1952'de çekti. Gabor, Hollywood'da döneminin en güzel ve çekici kadınlarından biri olarak anıldı. 1958'de 'En Göz Alıcı Aktris' kategorisinde Altın Küre kazanan güzel oyuncu, 'Moulin Rouge' ve 'Queen of Outer Space' filmlerindeki başrol performanslarıyla akıllara kazındı.
SON EŞİ BİR PRENS 
Kariyeri boyunca 70'ten fazla filmde rol aldı. Çalkantılı özel hayatıyla gündemden düşmeyen ve evliliklerinin yanı sıra Hodyvvood'un ünlü oyuncuları Sean Conner), Frank Sinatra ve Richard Burton ile de anılan Gabor, dokuzuncu ve son evliliğini ise 1986'da Prens Frederic von Anhalt ile yaptı. 
"KOCALAR ATEŞ GİBİDİR" 
İngilizce'yi ağır bir Macar aksanıyla konuşan dünyaca ünlü aktris, evlilikleri hakkındaki komik açıklamalarıyla biliniyordu. 
"Kocalar ateş gibidir. Başıboş bırakırsanız kontrolden çıkarlar." 
"Bir erkeğin aşkı evlenene kadar tamamlanmaz. Evlenince de biter." 
"Sevilmek güçtür, sevmek ise zayıflık." 
"Bir adamı yalnızca sevmediğin için boşamak, bir adamı yalnızca sevdiğin için evlenmek kadar saçma." 
"Bir adamdan bana aldığı mücevherleri geri verecek kadar hiç nefret etmedim." 
"Ben çok iyi ev idare ederim. Ne zaman bir erkeği terk etsem evi bana kalıyor." 
"Kadın dergilerinde yazanları hiçbir zaman küçümsemeyin, zeki olmayabilirler ama erkekler de değildir." 
"Kimsenin ismini hatırlamıyorum. Neden herkese 'canım' dediğimi zannediyorsun?"
"İkimiz de ona aşıktık. Benim aşkım bitti ama onun (eski kocası George Sanders) kendisine olan aşkı bitmedi." 
"Bir kız aşk için evlenmelidir ve onu bulana kadar evlenmeye devam etmelidir." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER