Öğrenciler Göz Taramasından Geçirildi

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 53 okuldan 2 bin 650 öğrenci göz taramasından geçirildi.Silopi Devlet Hastanesi tarafından ilçe genelinde ilkokul öğrencilerine yönelik ücretsiz göz taraması başlatıldı. Hastane tarafından ilçe genelinden...

Öğrenciler Göz Taramasından Geçirildi
Şırnak’ın Silopi ilçesinde 53 okuldan 2 bin 650 öğrenci göz taramasından geçirildi.
Silopi Devlet Hastanesi tarafından ilçe genelinde ilkokul öğrencilerine yönelik ücretsiz göz taraması başlatıldı. Hastane tarafından ilçe genelinden 2 bin 650 öğrenci Silopi Devlet Hastanesi’nde göz taramasından geçirildi. Öğrencileri göz muayenesinden geçiren Op. Dr. Ali Kutlay Tufan, "Silopi’de ilkokullarda uyguladığımız taramanın amacı, görme ve gözünde problem olabilecek ve bunun farkında olmayan çocukların muayenesi yapılarak problem saptanan çocukların, erken tanısı ve tedavisi amacıyla ailelerine bilgi verilerek tekrar ayrıntılı muayeneye çağrılıp gerekli tedavilerinin geç kalmadan gerçekleştirilmesidir. Bu sayede öğrencilerin problemleri erken saptanarak buna ait olası okul başarısızlıklarının önüne geçilmesi ve belli bir yaştan sonra mevcut olmayan göz tembelliği gibi hastalıkların erken saptanmasıdır" dedi.
Konu hakkında açıklamada bulunan Silopi Devlet Hastanesi Müdürü Sait Yalgatekkin ise, "Silopi’de görevli öğretmenlerin yönlendirmesi ile beraber burada bir göz taramasına ihtiyaç olduğunu tespit ettik. Silopi merkez ve köylerde bulunan 53 okuldan 1 ve 8. sınıfta okuyan her okul için 50 toplamda 2 bin 650 öğrenciyi göz taramasından geçirdik" diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326