Para karşılığı evlendirilen 100 kadın kayıp

Evlendirilmek için götürülen 100 Wietnamlı kadınlar kayıplara karıştı. Polis olayın organize edildiğini düşünüyor.

Para karşılığı evlendirilen 100 kadın kayıp
Çin'de kırsal kesimden erkeklerle para karşılığında evlendirilen 100 Vietnamlı kadın ortadan kayboldu.

Olayda kadınların "başkaları ile yeniden evlendirilmek üzere" götürüldükleri söyleniyor.

Kadınların çoğu, Kasım ayı sonunda eşlerine diğer Vietnamlı gelinlerle beraber yemek yiyeceklerini söyledikten sonra geri dönmedi. Yetkililer kadınları arıyor.

Bir kadın geri döndü

Kadınlardan en az biri evine geri döndü. Kadın yemekten sonra "bilincini kaybettiğini" ve uyandığında kendisini eşinin köyünden uzakta küçük bir evde bulduğunu söyledi. Kadın, kendisine "yeniden evlenmek" için başka bir yere gittiklerinin söylendiğini aktarıyor. Evden kaçan kadın eşinin köyüne geri döndü ve polise başvurdu.

Yerel medyada yer alan haberlere göre yetkililerden biri kadınların ortadan kaybolmasının "organize" bir iş olabileceğini söyledi.

Aracı kadın da kayıp

Kadınların Çinli erkeklerle evlenmesini sağlayan Vietnamlı aracı bir kadın da gelinlerle beraber ortadan kayboldu. Damatlar eşlerini sormak için medyada ismi Wu Meiyu olarak geçen aracıya gittiklerinde onun da birkaç gün önce evinden ayrıldığını anladı.

20 yıldan fazla bir süredir Hebei eyaletinde yaşayan Meiyu'nun evlilikleri ayarlamak için her bir damattan 18 bin dolardan fazla para aldığı sanılıyor.

Kadının yılın başlarında Hebei'nin kırsal bölgelerine giderek erkeklere, para karşılığında onlara Vietnamlı gelinler bulabileceğini anlatarak müşteri aradığı söyleniyor.

Çin'in tek çocuk politikası ve genelde kültürel olarak erkek bebeklerin kız bebeklere göre daha üstün sayılması toplumda cinsiyet dengesini bozdu. Bu nedenle özellikle ülkenin yoksul kesimlerinden gelen erkekler Vietnam, Kamboçya ve Myanmar gibi Güney Doğu Asya ülkelerinden kadınlarla arabulucular sayesinde evleniyor. Bu talep insan kaçakçılığı bolaylarının artmasına sebep oldu.

Geçen ay Çin medyasında, Burmalı kadınları gelin olarak satan bir çetenin yakalandığı yönünde haberler çıkmıştı. 


Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326