POS bulundurmak zorunlu hale geliyor!

Serbest meslek kazanç defteri tutan mükellefler ile bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin, 1 Nisan’dan itibaren iş yerlerinde POS bulundurmaları mecbur olacak.

POS bulundurmak zorunlu hale geliyor!

Banka ve kredi kartlarıyla yapılan alışverişlerde hacim gün geçtikçe artıyor. İş yeri sahiplerinin büyük kısmı da tahsilatlarının önemli bölümünü kartlar aracılığıyla gerçekleştiriyor. Buna rağmen hala sınırlı sayıda işletmelerde müşterilerin kartla ödeme talebine olumsuz cevap verildiği ve bu durumun mağduriyete yol açtığı belirtiliyor.

Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Taslağı, geliştirilmesi ve katkıda bulunulması için kamuoyunun görüşüne açıldı.

1 NİSAN’DA BAŞLIYOR

Taslağa göre, Vergi Usul Kanunu uyarınca bilanço esasına göre defter tutan mükellefler ile serbest meslek kazanç defteri tutan mükelleflere, iş yerlerinde POS cihazı bulundurma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. Getirilmesi öngörülen yükümlülüğün başlangıç tarihi ise 1 Nisan 2023 olarak belirlendi.

Düzenleme kapsamında, söz konusu mükelleflerin 1 Nisan’dan itibaren iş yerlerinde POS cihazı bulundurmaları gerekecek.

POS cihazı bulundurma zorunluluğunun ardından işe başlayanlar “başlangıç tarihi”nden, daha sonraki bir dönemde bu kapsama dahil olan tüccarlar “bilanço esasına göre defter tutmaya başladıkları zamandan” itibaren 1 ay içinde bu yükümlülüğü yerine getirmek zorunda olacak.

Buna karşın mevcut düzenlemeler gereğince yeni nesil ödeme kaydedici cihazlardan EFT-POS özellikli cihazları kullanmak zorunda olanlar, ayrıca bir POS cihazı almayacak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER