Reina katliamı davasının tarihi belli oldu

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Ortaköy'deki eğlence merkezi Reina'da yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği, 79 kişinin ise yaralandığı terör saldırısına ilişkin, aralarında saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov'un da bulunduğu 51'i tutuklu 57 şüpheli hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti. İlk duruşma 11 Aralık'ta Silivri'de yapılacak.Duruşmalar 5 gün aralıksız sürecek.

Reina katliamı davasının tarihi belli oldu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu  savcılarından Gökalp Kökçü tarafından yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan  ve mahkemeye gönderilen 90 sayfalık iddianamenin üzerindeki inceleme işlemleri  tamamlandı.  İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianamenin kabulüne karar vererek,  ilk duruşmanın 11 Aralık ve sırasıyla 12, 13, 14 ve 15 Aralık'ta yapılmasına  hükmetti. Güvenlik gerekçesiyle duruşmaların Silivri Cezaevinin karşısındaki  büyük salonda yapılmasına karar veren heyet, aralarında saldırıyı gerçekleştiren  Abdulkadir Masharipov'un da bulunduğu 51 sanığın tutukluluk halinin devamına,  yabancı uyruklu sanıkların ifadelerinin alınması için tercüman istenmesini  kararlaştırdı.İddianamede, olayda hayatını kaybeden biri polis 39 kişi "maktul",  60'ı yabancı uyruklu 122 kişi "mağdur" ve "müşteki" olarak yer alıyor.  İddianamede, aralarında saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov'un da  bulunduğu çoğunluğu yabancı uyruklu 51'i tutuklu, 57 şüpheli bulunuyor.  Terör örgütü DEAŞ'ın Türkiye'de gerçekleştirdiği diğer 22 olaya da  değinilen iddianamede, terör örgütüyle ilgili detaylı bilgiler verildi. DEAŞ'la  ilgili mahkeme ve Yargıtay kararlarının da bulunduğu iddianamede, örgütün  kullandığı internet siteleri ve medya organları ile yaptığı yayınlara yer  verildi.

İddianamede, saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov hakkında,  "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçu ve olayda ölen 39 kişi için  ayrı ayrı olmak üzere 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.  Masharipov hakkında ayrıca, "terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15  yıla kadar, olayda yaralanan 79 kişi için "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan  bin 540 yıldan 2 bin 370 yıla kadar ve  "ateşli silahlar kanununa muhalefet"  suçundan da 7,5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

 İddianamede, terör saldırısının planlayıcılarından İlyas Mamaşaripov,  Abdurrauf Sert, Ali Jameel Mohammed ile saldırıyı gerçekleştiren Masharipov'un  eşi Zarina Nurullayeva için de "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçu  ve olayda ölen 39 kişi için ayrı ayrı olmak üzere 40 kez ağırlaştırılmış müebbet  hapis ile "terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar, olayda  yaralanan 79 kişi için "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan yine bin 540 yıldan 2  bin 370 yıla kadar hapis istendi. İddianamede, makatına telefon gizlediği öne sürülen ve terör örgütü  için "kadı" olarak görev yaptığı belirtilen Yasser Mohammed Salem Radown için de  "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet  ile "terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası  talep edildi. Diğer 52 şüpheli hakkında da "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya  teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ile "silahlı terör örgütüne üye  olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326