Rekabet Kurumu, Natura Gıda hakkında soruşturma başlattı

Rekabet Kurumu, Natura Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş hakkında Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal etmek suçlamasıyla soruşturma başlattı. Kanun'un 4. maddesi, şirketlerin, doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engellemesi veya bozmasını yasaklıyor.

Rekabet Kurumu, Natura Gıda hakkında soruşturma başlattı

Rekabet Kurumu tarafın yapılan açıklamada, şu ifadeler yer verildi:

"Hızlı tüketim malları sektöründe üretici/tedarikçi olarak faaliyet gösteren Natura Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı. 

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 15.09.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, yeniden satış fiyatının tespiti eylemine yönelik bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Natura Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına 22-42/609-M sayı ile karar verdi."

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinde "Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır" ifadeleri yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER