'Saldırıya ilişkin nota gönderdik'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya açıklarında Türk gemisine düzenlenen saldırıya ilişkin, "Diplomatik girişimlerimizi yaptık. Tepkimizi ve notamızı gönderdik" dedi.

'Saldırıya ilişkin nota gönderdik'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TRT Türk'ün canlı yayınında yaptığı konuşmada, Libya açıklarında Türk gemisine saldırı düzenlendiğini, saldırıda 3. kaptanın hayatını kaybettiğini belirtti.

Türkiye'nin konuya ilişkin adımlar attığını ifade eden Çavuşoğlu, "Diplomatik girişimlerimizi yaptık. Hem İstanbul'daki başkonsolosluğa hem de Ankara'daki büyükelçiliğe. İstanbul'daki başkonsolos da Tobruk'un atadığı kişi olduğu için hem tepkimizi hem de notamızı gönderdik" dedi.

İlgili yerlere bütün girişimlerin yapıldığını aktaran Çavuşoğlu, ticari bir yük gemisi karaya yanaşırken ve her türlü araştırma ve soruşturma imkanı varken hiçbir uyarı yapılmadan doğrudan bomba ve toplarla saldırılmasını "barbarca" bir yaklaşım olarak nitelendirdi.

Bir Türk şirketine ait Cook Adaları bandıralı kuru yük gemisi "Tuna-1"e yapılan saldırının Libya'daki durumun gerçek sebebinin bir göstergesi olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Libya'nın kendi içine düştüğü durumun sebeplerini herkes merak ediyor. İşte göstergelerinden biri. Dışarıdan müdahaleler var, askeri yardım yapanlar var, silah yardımı yapanlar var. Hava saldırısı düzenleyenler var, yeni bir Sisi olma yolunda hevesli bir Hafter var. Libya'da bir taraftan müzakereler devam ederken bunu bozmak için adeta girişim yapan gruplar ve bunların dışarıdan destekçileri var."

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Libya'da bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını istediğini hatırlatarak, özel temsilci Emrullah İşler'in her iki tarafa da ziyaretlerde bulunduğunu ve bölge ile sürekli temas halinde olduğunu söyledi. "Biz bölgenin gerçeklerini çok iyi biliyoruz" diyen Çavuşoğlu, Suriye, Irak, Yemen konularında Türkiye'nin son derece net politikalar izlediğini vurguladı.

Saldırıyı Tobruk Hava Kuvvetleri üstlendi

Bu arada, "Tuna-1" isimli kuru yük gemisine düzenlenen saldırıyı, Tobruk hükümetine bağlı Hava Kuvvetleri Komutanlığı üstlendi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Sakr Curuşi yaptığı açıklamada, "Türk gemisinin Libya açıklarında sınır ihlalinde bulunduğunu ve uyarılara rağmen seyrine devam ettiği gerekçesiyle vurulduğunu" ileri sürdü.

ABD'den "Endişe duyuyoruz" açıklaması

Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın brifinginde, yük gemisine saldırıya ilişkin soru üzerine, konudan kaygı duyduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Saldırıda ölen Türk mürettebatının ailesine başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz. Libya konusunda, söylediğimiz gibi, Birleşmiş Milletler’in (BM) ve BM Libya Özel Temsilcisi’nin (Bernardino Leon) ülkede ulusal birlik hükümeti kurulması çabalarına desteğimizi sürdürüyoruz.” Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2015, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326