Şekame Madde Bağımlılığına Dikkat Çekti

Şehzadeler Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi (ŞEKAME), Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi’nin yürüttüğü eğitim planı doğrultusunda madde bağımlılığı ile ilgili seminer düzenledi.Selimşahlar Ertürk İlköğretim Okulu 7.ve 8. sınıf...

Şekame Madde Bağımlılığına Dikkat Çekti
Şehzadeler Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi (ŞEKAME), Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi’nin yürüttüğü eğitim planı doğrultusunda madde bağımlılığı ile ilgili seminer düzenledi.
Selimşahlar Ertürk İlköğretim Okulu 7.ve 8. sınıf öğrencileri ve veliler, Uzm. Dr. Ümit Atman tarafından madde bağımlılığı ile madde kullanımında ilk adım ve sonrası hakkında bilgilendirildi. Seminerle ilgili bilgiler veren Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Seher Taydaş, “Çoğumuzun kendine yakın görmediği madde bağımlılığı sorunu, aslında zannedildiği gibi uzağımızda değildir. Madde bağımlılığı çoğu kez sigara ile başlayan alkol ve diğer bağımlılık yapıcı maddelerle devam eden bir zincir gibi etrafımızı sarmaktadır. Madde bağımlılığı sadece bağımlı bireylerin değil, ailelerinin ve toplumun hayatını da olumsuz etkilemektedir. Bağımlılık devam ettikçe bireydeki fiziksel, ruhsal ve davranışsal sorunlar giderek artmakta, buna ekonomik ve sosyal sorunlar da eklenmektedir. Bu süreçte çocuğa, gence en büyük desteği verecek olan ailedir. Çocuğa sosyal becerilerin kazandırılması ve bağımlılık yapıcı maddeler hakkında doğru bilgiyi ilk öğretecek ve davranışlarıyla örnek olacak kurum ailedir. Ne yazık ki aileler çocuklarının madde kullanımını çok geç öğrenmekte ve gereken müdahale yapılamamaktadır. Bu bağlamda aileleri ve çocuklarımızı bilgilendirmek adına madde bağımlılığı ile madde kullanımında ilk adım ve sonrası konulu seminerler düzenliyoruz. Bundan sonra başka okullarda, değişik konularda hem ailelere hem de çocuklara yönelik seminerlerimiz devam edecek. Uzm. Dr. Ümit Atman’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.
“BAĞIMLILIK CİDDİ BİR BEYİN HASTALIĞIDIR”
Madde bağımlılığını anlatan Atman ise, “Öğrencilerden her türlü bağımlılık yapıcı maddeden uzak duracaklarına dair imzalı söz alıp, böylelikle bir maneviyat oluşturuyoruz. Bu çerçevede çocuklarımızı bağımlılıktan uzak tutmayı hedefliyoruz. Bağımlılık Latince kökenli bir kelime, tam karşılığı insanın bir şeye kendisini adaması demektir. Dinimizde de böyle bir şey yok. Bağımlılık ciddi bir beyin hastalığıdır” diye konuşarak velileri ve öğrencileri uyardı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327