ŞIRNAK BELEDİYE BAŞKANI SERBEST BIRAKILDI

Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan gözaltına alındıktan 2 saat sonra 7 arkadaşıyla birlikte serbest bırakıldı.Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan, Halkların Demokrat Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile birlikte...

ŞIRNAK BELEDİYE BAŞKANI SERBEST BIRAKILDI
Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan gözaltına alındıktan 2 saat sonra 7 arkadaşıyla birlikte serbest bırakıldı.
Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan, Halkların Demokrat Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile birlikte Yeni Mahalle’de Abdullah Öcalan’a özgürlük imza kampanyasına katıldığı esnada 7 kişi ile birlikte gözaltına alındı. Gözaltına alındıktan 2 saat sonra Belediye Başkanıyla birlikte 8 kişi serbest bırakıldı.
Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü önünde basın açıklamasında bulunan DBP Şırnak İl Eşbaşkanı Salih Gülenç şu ifadelere yer verdi:
“Türkiye’de yaşadığımız enteresan olaylardan birini yine bu akşam Şırnak’ta yaşıyoruz. Bir ilin Belediye başkanı imza toplarken Türkiye’deki siyasi tutsaklar ve Başkan Apo serbest bırakılsın diye talepte bulunurken birileri maalesef AKP hükümetinin polisleri gelip bir ilin Belediye Başkanını gözaltına alabiliyor. Bizce bunlar tesadüfü değildir. Bizce bunlar kastidir. Bir ilin belediye başkanını hele hele bu süreçte Başkan Apo’nun başlatmış olduğu çözüm süreci, herkes kendine barış mı geliyor diye soru sorarken böyle bir süreçte belediye başkanının gözaltına alınması elbette bizim açımızdan kabul edilemez bir durumdur.”
Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan ise serbest bırakıldıktan sonra şu açıklamalarda bulundu:
“Akşam saatlerinde 7 arkadaşımızla birlikte Yeni Mahallede Öcalana özgürlük kampanyası daihilinde imza toplarken, emniyet ekipleri gelip ellerimizdeki formları aldılar ve hakkımızda işlem yapacaklarını belirttiler. Daha sonra bizi emniyete getirdiler. Burada ifade verdik. iİfadenin ardından şimdi dıaşrı çıktık. Bu kadar barışçıl bir eylem yürütülerken dahi buna tahammül göstermiyenlerin inadına bu kamyanya bünyesinde imza topalama devam edeceğiz.”
Daha sonra sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde toplanan kalabalık Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü önünden ayrıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER