Sürü Sahipleri Kepenek Giydi

Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İŞKUR tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen "Sürü Yönetimi Elemanı" kursunu başarı ile tamamlayan katılımcılara sertifikaları verildi.Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık...

Sürü Sahipleri Kepenek Giydi
Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İŞKUR tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen "Sürü Yönetimi Elemanı" kursunu başarı ile tamamlayan katılımcılara sertifikaları verildi.
Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İŞKUR tarafından düzenlenen kurs başarılı ile bitiren katılımcılara sertifikaları düzenlenen törenle verildi. Sertifika dağıtım töreninde konuşan Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriyya Erdurmuş "İŞKUR ile düzenlenen protokol kapsamında 2014 yılında ilimizde Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi dahilinde 6 İlçede 7 kurs tamamlanmıştır. Tamamlanan 7 kursa 138 kursiyer katılmış bunlardan 136 kişi belge almaya hak kazanmıştır. Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi dahilinde ise; 7 İlçede Balya, Dursunbey, Edremit, Gönen, Karesi, Sındırgı, Susurluk 8 kurs tamamlanmıştır. Tamamlanan 8 kursa 160 kursiyer katılmış ve 160 kişi belge almaya hak kazanmıştır. 2015 Yılı için Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi kapsamında 10 İlçede 29 kurs, Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi Kapsamında 8 İlçede 17 kurs açılması onaylanmış olup yıl içerisinde açılacaktır. Tarımsal Nüfus Gençleşiyor ve Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi dışında ilimiz genelinde düzenlenen bin 177 çiftçi toplantısına 20 bin 380 çifti katılmıştır. Bu toplantılar kapsamında 12 bin 726 adet basılı yayın dağıtılmıştır"dedi.
Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu ilçe geçiminin önemli bir kısmının tarımdan temin edildiğini hatırlatarak "Tarımın yanı sıra hayvancılıkta önemli bir yer işgal ediyor. İlçemizde hayvancılıkta ön planda olduğu için ve ülkemizde hayvancılık önemli bir yapı değişikliği yaşadığı için bu yapılan eğitim çalışmaları da çok büyük önem arz ediyor" şeklinde konuştu.
Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ise "İl İstihdam Kurulumuz var. Benim başkanlığımda Büyükşehir Belediye Başkanımız, rektörümüz, Milli Eğitim Müdürümüz, Tarım Müdürümüz, Sanayi Odası, Ticaret Odası ve şehirdeki yatırımcılardan oluşan bir kurul bu. Biz Balıkesir’de istihdamı nasıl arttırırız onun çalışmalarını yapıyoruz. Bu nedenle de ilimizde yüzlerce kurs açıyoruz. Balıkesir bilindiği gibi tarım ve hayvancılığın yapıldığı illerden bir tanesi ve çok ciddi yatırımlarımız var hayvancılıkta. O nedenle bizim ilimize yatırım yapılan her sektöre ihtiyacımız var. Çünkü Türkiye 2023’te dünyada ilk 10 ekonomi arasına girmeyi hedefleyen bir ülke. O nedenle de her yapılan yatırıma eleman bulmak durumundayız. İlimizde en fazla tarım ve hayvancılığa yatırım yapılıyor. Şunu söylemek lazım; bizde ayakkabı boyacısından uçak mühendisine kadar bir sürü sektörde eleman açığını kapatmak durumundayız. O nedenle kurslar açıyoruz. Bugün de İŞKUR ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzün açtığı onlarca kurstan bir tanesi de bu. İnşallah bu kurslar ilimizin istihdamını arttırmaya yönelik katkıları olacak. Çünkü ilimiz istihdam imkanı açısından yüzde 44’lerde ve bunu artırmamız gerekiyor" dedi.
Konuşmaların ardında kursu başarı ile tamamlayan katılımcılara sertifikaları ile birlikte birer kepenek ve şapka hadiye edildi. Tören sonrası duygularını dile getiren kursiyer Halil Dolgun "İşkur’un açmış olduğu sürü yönetimi kursuna katıldık. Burada çok faydalı bilgiler öğrendik. Koyunculuk, keçi bakımı ve sürü yönetimi hakkında bilmediğimiz bir çok şeyi öğrendik. Yaptığımızı işi daha iyi bir şekilde yapacağız. Doğru bilip de yanlış olduğunu gördüğümüz çok şey çıktı"dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327