Tarihi Elmalı Güreşleri Başladı

662. Tarihi Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşleri başladı. Cuma namazı öncesi Mevlidi şerif ve daha sonra kortej eşliğinde başlayan güreşler Pazar günü sona erecek.Elmalı ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen açılış töreninde...

Tarihi Elmalı Güreşleri Başladı
662. Tarihi Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşleri başladı. Cuma namazı öncesi Mevlidi şerif ve daha sonra kortej eşliğinde başlayan güreşler Pazar günü sona erecek.
Elmalı ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen açılış töreninde konuşan Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, 662 yıldır devam eden yağlı güreşlerin önemine dikkati çekti.
Evliya Çelebi’nin kayıtlarında ve Osmanlı Devleti’nin arşivlerinde Elmalı’daki güreş organizasyonunun yer aldığına değinen Öztekin, “Dolayısıyla biz, Türkiye’deki en eski yağlı güreş organizasyonuna ev sahipliği yapan bir ilçeyiz. Güreşlerimizi sahipsiz bırakamayız. Bu yüzden güreşlerimizi Türkiye’nin şanına yakışır bir hale getirmek boynumuzun borcudur” dedi.
Elmalı güreşlerini Türkiye çapında tanıtmak istediklerini dile getiren Öztekin, güreşlerle UNESCO’nun kültürel miras listesine de girmeyi hedeflediklerini anlattı. Törenin ardından mehteran takımı tarafından çalınan marşlar eşliğinde kortej yürüyüşü yapıldı.
1988 yılında Kırkpınar’da başpehlivan olduktan sonra hayatını kaybeden güreşçi Recep Gürbüz’ün mezarı başında dua edilmesinin ardından, Hamdi Altıntepe Tesisleri’nde kurban kesildi. Güreşlerde bugün; minik, teşvik, ayak, tozkoparan, deste küçük, orta ve büyük boy kategorilerinde müsabakalar yapılacak. İsmail Balaban, Serhat Gökmen, Recep Kara, Mehmet Yeşil Yeşil, Osman Aynur’un da arasında bulunduğu 73 başpehlivanın katılacağı güreşlerde, bin 500’ün üzerinde pehlivan er meydanında mücadele edecek. Güreşler, 7 Eylül Pazar günü düzenlenecek final müsabakaları ve ödül töreniyle sona erecek.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER