Tarımsal Sulama Eğitimleri Devam Ediyor

Bilecik İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından köylerde verilen tarımsal sulama eğitimleri devam ediyor.Merkeze bağlı Kızıldamlılar Köyü meydanında verilen eğitimde, sulama konusu başta olmak üzere bitkisel ve hayvansal...

Tarımsal Sulama Eğitimleri Devam Ediyor
Bilecik İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından köylerde verilen tarımsal sulama eğitimleri devam ediyor.
Merkeze bağlı Kızıldamlılar Köyü meydanında verilen eğitimde, sulama konusu başta olmak üzere bitkisel ve hayvansal üretimde karşılaşılan sorunlar görüşülerek çözüm önerileri geliştirilmeye çalışıldı.
Eğitimde konuşan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Hacı Dursun Yıldız, sulamanın öneminden bahsetti. Fazla ve sık sulama ile toprakların çoraklaşma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Yıldız, “Az yağış alan yerlerde topraklarda aşırı sulama nedeniyle taban suyu yükseliyor. Taban suyuyla birlikte toprağın derinliklerinde bulunan çeşitli tuzlar ve mineraller de toprak yüzeyine çıkıyor. Taban suyu daha sonra tekrar derine çekilse bile yüzeye çıkan tuzlar ve mineraller yüzeyde kalıyor. Toprak yüzeyinde biriken tuzlar ve mineraller toprağı çoraklaştırıyor. Çorak toprakta tarım yapılamıyor. Bu sebeple fazla ve bilinçsiz sulamadan muhakkak kaçınmalıyız ki toprağımızı kendi elimizle çorak bir hale getirmeyelim” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER