Teog Birincileri İstedikleri Okula Girememekten Korkuyor

TEOG sınavında 4 bin 742 öğrencinin 6 ayrı testte sorulan soruların tümünü doğru yanıtlayarak birinci olması, tam puan yapanların istedikleri okula girememe riskini ortaya çıkardı.Öğrencilere istedikleri liselerin kapılarını açan Temel...

Teog Birincileri İstedikleri Okula Girememekten Korkuyor
TEOG sınavında 4 bin 742 öğrencinin 6 ayrı testte sorulan soruların tümünü doğru yanıtlayarak birinci olması, tam puan yapanların istedikleri okula girememe riskini ortaya çıkardı.
Öğrencilere istedikleri liselerin kapılarını açan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nda (TEOG) bu yıl bir rekor yaşandı. Sınavda Fen ve Teknoloji, Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İngilizce ve İnkılap Tarihi testlerindeki 120 soruyu doğru yanıtlayarak tam puan yapan öğrenci sayısının 4 bin 742 olması, birincilerin istedikleri okula yerleşememe paniği yaşamasına sebep oldu. Sınav içeriğinin büyük kısmının 8. sınıfın Eylül, Ekim ve Kasım aylarında işlenen konularından oluşması, bir soruya ayrılan sürenin artması ve her dersin sınavının ayrı ayrı yapılması 5 bine yakın öğrencinin tam puan almasının başlıca nedenleri arasında yer alırken gözler Nisan ayında gerçekleşecek ikinci TEOG sınavına çevrildi. Uzmanlar, ikinci sınavın zorluk derecesinin artmaması durumunda yerleştirmede ciddi problemlerin yaşanacağını ve tam puan yapan öğrencilerin birinci, ikinci ve belki üçüncü tercihlerine bile yerleşemeyeceğini söyledi.
TEOG’da Türkiye genelinde 217 birinci öğrenci çıkaran Bahçeşehir Koleji’nin Eğitim ve Öğretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Lüle, Nisan ayında yapılacak ikinci TEOG sınavının da kolay olması halinde yerleştirmede ciddi problemlerin yaşanacağını söyledi. Sınavın zorluk düzeyinin yükseltilmesi gerektiğini ifade eden Ali Rıza Lüle, “Bu seneki sınavın içeriğinde 5, 6 ve 7. sınıf konularına değil, sadece 8. sınıfın Eylül, Ekim ve Kasım aylarında işlenen konulara yer verildi. Dolayısıyla öğrenciler çok az konudan sorumlu oldular. Böyle olunca sınavda tam puan yapan öğrenci sayısı arttı. Her dersin sınavının ayrı ayrı yapılması, bir soruya düşen sürenin 2 dakikaya çıkması, öğrencilerin zaman baskısından kurtulması ve böylece stresin azalması çok fazla öğrencinin tam puan yapmasına sebep oldu. İkinci TEOG sınavının da kolay olması halinde yerleştirmede ciddi problemler yaşanacak ve tam puan yapan öğrenciler birinci, ikinci ve belki üçüncü tercihlerine bile yerleşemeyecek. Bu nedenle sınavın zorluk düzeyi yükseltilmeli. Bunu şimdiden düşünerek önlem almak gerekir. Çünkü öğrencinin birinci olması ve 500 tam puan almasına rağmen birinci tercihine yerleşmemesi ölçmenin çok sağlıklı olmadığını gösterir” şeklinde konuştu.
BİRİNCİ ÖĞRENCİLER TEDİRGİN
Bu sene uygulanan TEOG’da Çamlıca Bahçeşehir Koleji’nden Ata Cengizhan, Lal Verda Aka, Can Göksel Ekici ve Ceyhun Elmacıoğlu tüm soruları doğru yanıtlayarak birinci oldu. Tercih listesinde ilk sıraya Robert Koleji, ikinci sıraya ise Üsküdar Amerikan Lisesi’ni yazmak istediğini söyleyen Ata Cengizhan, “Sınava tekrar yaparak, test çözerek, anladıklarımı pekiştirerek, öğretmenlerimin ve ailemin tavsiyelerine uyarak hazırlandım. Sınavda çeldirici soruların yer alması eleme açısından iyi oldu ama genelde kolay geçti. 4 binin üzerinde tam puan yapan kişinin olması açılacak kontenjanlar bakımından beni istediğim okullara girememek konusunda endişelendiriyor. Okulların taban puanlarını nasıl açıklayacaklarını ve istediğim okulların kaç kontenjanı olacağını bilmiyorum. Çok birinci olduğu için büyük olasılıkla ikinci sınavı zor yapacaklar” dedi.
Nisan ayında gerçekleştirilecek ikinci TEOG sınavında da birinci olmayı hedeflediğini belirten Lal Verda Aka, “TEOG’da tam puan yapmak benim için büyük bir sevinç oldu. Çok fazla tam puan yapanın olması kimin ilk tercihine yerleşeceği konusunda zorluk çıkaracak. Bu nedenle ikinci sınavın zor ve daha fazla çeldirici soruya sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Diğer türlü, hangi okula kaç kişinin girebileceğinin hesaplanması git gide zorlaşacak. İlk tercihim Galatasaray Lisesi olacak ancak girememe olasılığım olduğu için tedirginlik yaşıyorum. Çünkü tam puan yapan öğrenci sayısı çok fazla” şeklinde konuştu.
En iyi liselere girebilmek için ikinci sınavda da tam puan yapmak gerektiğini belirten Can Göksel Ekici, “TEOG’da tam puan yaptım ama tam yapanların fazla olmasından dolayı ikinci sınava daha çok çalışmam gerektiğini düşünüyorum. İstanbul Erkek Lisesi’ni birinci tercih olarak yazacağım fakat en iyi liselere girebilmek için ikinci sınavda da tam puan yapmak lazım. İkinci sınavı eleyici yapmazlarsa hak edenler için daha kötü olur” ifadelerini kullandı.
Sınavın eleyici olmamasından dolayı çok sayıda birincinin çıktığını söyleyen Ceyhun Elmacıoğlu ise “Bu kadar birincinin olması nedeniyle istediğim okula girememekten endişeleniyorum. İkinci sınavın da eleyici özelliği olmazsa yine çok fazla tam puan alan öğrenci olacak ve bu da okulların puanını çok yükseltecek. Bu nedenle istediğim okul olan İstanbul Erkek Lisesi’ne girememe endişesi yaşıyorum” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327