Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2023 yılına kadar Türkiye’nin tarımsal üretim değerinin 150 milyar dolara, ihracat değerinin ise 40 milyar dolara çıkarılması gerektiğini söyledi.Hisarcıklıoğlu, “Tarım...

Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2023 yılına kadar Türkiye’nin tarımsal üretim değerinin 150 milyar dolara, ihracat değerinin ise 40 milyar dolara çıkarılması gerektiğini söyledi.
Hisarcıklıoğlu, “Tarım sektörü dünyanın en stratejik sektörlerinden biri haline geldi. Şu an dünya ülkeleri için enerji sektörü neyse, tarım ve gıda kaynakları da aynı stratejik öneme sahip. Küresel politikaları da bu iki ana sektör belirliyor. En son Avrupa ile Rusya arasında yaşanan sıkıntıda buna yakından şahit olduk” dedi.
Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in de katılımıyla, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıda bir konuşma yapan Hisarcıklıoğlu, “Tarım sektörü dünyanın en stratejik sektörlerinden biri haline geldi. Şu an dünya ülkeleri için enerji sektörü neyse, tarım ve gıda kaynakları da aynı stratejik öneme sahip. Küresel politikaları da bu iki ana sektör belirliyor. En son Avrupa ile Rusya arasında yaşanan sıkıntıda buna yakından şahit olduk. Türkiye’de enerji kaynakları yok. Ama en az onun kadar önemli olan tarım kaynakları bakımından çok zengin bir ülkeyiz. Türkiye, yüzölçümü bakımından dünyada 37. Sırada; ama ekilebilir arazi büyüklüğünde 12. ülkeyiz. 4 mevsimi bir arada yaşayan, her çeşit tarımsal ürün yetiştirmeye uygun topraklarda yaşıyoruz. Bu imkanlar, hem ekonomik olarak zenginleşmek, hem de bölge politikalarında daha etkin olabilmek için büyük bir fırsat. Özellikle son yıllarda bu anlamda önemli aşama da kaydettik” diye konuştu.
“ŞU AN 62 MİLYAR DOLARLIK TARIM HASILASIYLA DÜNYADA 7., AVRUPA’DA 1. OLAN BİR TÜRKİYE VAR”
“10 yıl önce tarımsal hasılada dünyada 11., Avrupa’da 4. Ülkeydik” diyen Hisarcıklıoğu, şöyle konuştu:
“Şu an 62 milyar dolarlık tarım hasılasıyla dünyada 7., Avrupa’da 1. olan bir Türkiye var. Şu an Türkiye, dünya tarımsal üretiminde 30 üründe dünya tarımsal ürün ihracatında ise 26 üründe ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Tarımsal ürünlerdeki net ihracatımız 5 milyar doların üzerine çıktı. Bu süreçte Avrupa Birliğinde tarım sektörünün yıllık ortalama büyümesi yüzde 0,2 olurken; bizim tarım sektörümüz yıllık ortalama yüzde 2,2 büyüdü. Tüm bu olumlu gelişmelerde bakanımız sayın Mehdi Eker’in ortaya koyduğu vizyon ve projelerin çok büyük katkısı var.”
“LİSANSLI DEPOCULUK ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA TÜRKİYE’NİN TARIM SEKTÖRÜNDE KÜRESEL OYUCU OLMASINDA DA BÜYÜK BİR ROL OYNAYACAK”
Türkiye genelinde 113 Ticaret Borsası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak önemli yatırımlara imza attıklarını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Tarımsal üretim ve ticaretin daha verimli koşullarda yapılabilmesi için yatırımlar yaptık. Tarımsal ürün analizi yapan aktif Laboratuvarlara sahip borsa sayımız 75’e yükseldi.
9 borsamızın laboratuarı yetkili sınıflandırıcı, 5 Borsamızın laboratuarı ise yeterlilik test sağlayıcı hale geldi.
Canlı hayvan park Pazar yeri bulunan Borsa sayımız da 23’e yükseldi. 67 Borsamız satış salonları ile üretici, tüccar ve sanayiciye hizmet veriyor. Özellikle son dönemde Borsalarımızın inşa ettiği satış salonları; dünyanın en modern altyapı ve teknolojilerini kullanıyor. Tarım ürünlerinin dünya standartlarında alınıp satılması sağlanıyor. Diğer yandan ülkemizde lisanslı depoculuk sisteminin kurulması ve kanuni altyapısıyla ilgili uzun yıllar çalıştık. Nihayetinde Meclisimizde ilgili kanun çıktı. TMO ile birlikte LİDAŞ’ı kurarak bu anlamda faaliyet izni alan ilk şirket olduk. Bu attığımız adımı özel sektörümüz de takip etti. Şu an özel sektör lisanslı depo yatırımları da hayata geçiyor. Lisanslı depoculuk önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin tarım sektöründe küresel oyucu olmasında da büyük bir rol oynayacak” ifadelerini kullandı.
“YANİ 2023 YILINA KADAR TÜRKİYE’NİN TARIMSAL ÜRETİM DEĞERİNİ 150 MİLYAR DOLARA, İHRACAT DEĞERİNİ İSE 40 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAMIZ GEREKİYOR”
Ülke olarak, 365 milyar dolar tarımsal ürün ithalatı yapan; 1,5 milyar insanın yaşadığı coğrafyanın tam ortasında olunduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
“Özellikle bu coğrafyada, köylerden kente hızlı bir göç var. Yani tarım üreticisi iken, tüketici orta sınıf haline gelen büyük bir nüfus var. İşte bu yüzden artık tarım eskisinden çok daha büyük bir kazanç kapısı. Ülke olarak bizim bu sektörden yiyeceğimiz daha çok ekmek var. Türkiye olarak 2023 yılında tarımsal ekonomik büyüklükte, dünyada ilk 5 ülkeden biri olmayı hedefliyoruz. Yani 2023 yılına kadar Türkiye’nin tarımsal üretim değerini 150 milyar dolara, ihracat değerini ise 40 milyar dolara çıkarmamız gerekiyor. Biz bunu yaparız. Bizde bu inanç var. Bunu başarabilmek için yapmamız gereken, tarım sektöründe başladığımız yapısal dönüşümü ve reformları hızla tamamlamaktır. Burada en acil konulardan biri Türkiye’deki tarım arazilerinin bölünmüş olması. Şu an Türkiye’de 30 milyon civarında tarım arazi parseli var. Neredeyse ülke nüfusunun yarısı kadar parsel var. Tarlaları miras yolu ile bölerek çoğaltmışız ama hepsi çok küçük hale gelmiş. Şu an ortalama parsel büyüklüğü yarım hektara kadar düşmüş durumda. Bu kadar küçük üretim alanı ile ne sağlıklı ürün planlaması yapabiliyorsunuz, ne de verimli üretim. Bakanlığımız bu anlamda kısa sürede çok ciddi mesafe kaydetti. 6 milyon hektara yakın arazinin toplulaştırması tamamlandı ve toplulaştırmalar devam ediyor. Diğer yandan devrim niteliğinde, tarihi bir adım atıldı. Yakından tanıdığım için biliyorum. Bu iş bakanımızın da en büyük hayaliydi. Bakanlığımızın yoğun çalışması ile; ülkemizdeki Tarım arazilerinin miras yoluyla parçalanmasını engelleyecek bir kanun tasarısı hazırlandı ve meclisimizden geçti. İnşallah bu sorunu çözdüğümüzde ülkemizin geleceği için en hayırlı işlerden birini yapmış olacağız. Yine hayvancılık sektöründe önemli aşama kaydettik. Son yıllarda büyük ve küçükbaş hayvan varlığını kademeli olarak arttırdık. Burada da bir sonraki aşamaya geçmemiz gerekiyor. Yem bitkisi üretim teşvikinden tutun da, süt üretiminin teşvikini ve et üretimini; buradaki piyasa düzenlemelerinin tamamını bütüncül hale getirecek bir çerçeve çizmemiz, yani bu işin anayasasını ortaya koymamız gerekiyor. Bunun yanında Bakanlığımızın yine devrim niteliğinde ortaya koyduğu bir proje olan ürün takip sistemi konusu var. Bütün bunlar bizim de gündemimizde olan konular. Yine gündemimizdeki konulardan biri, bu yıl yaşadığımız kuraklık ve don olaylarından dolayı tarım sektöründeki ortaya çıkan sorunlardır. Bugün bütün bu konuları, tarım alanında büyük birikime sahip olan ve işin direksiyonundaki isim olan sayın Bakanımız Mehdi Eker’le Bakanlık bürokratlarımızla istişare edeceğiz.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326